Eczacıların halk sağlığındaki rollerinin değerlendirmesi
Evaluation of the role of pharmacists in public health
- Tez No: 967739
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN EKER, PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de serbest eczacıların halk sağlığındaki rollerini kapsamlı bir şekilde incelemek, eczacıların halk sağlığı rol algıları ve özyeterlilik düzeyleriyle ilişkili faktörleri belirlemek, mesleki uygulamalaırnda halk sağlığı rollerini gerçekleştirmelerinin önündeki engelleri ortaya koymaktır Gereç ve Yöntem: Bu araştırmnın yöntemi karma olup, çevrim içi, yüz yüze anket ve derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Anket çalışması 416 serbest eczacıya uygulanmıştır. Anket, sosyodemografik ve mesleki bilgi formu ve serbest eczacıların halk sağlığı rol, yeterlilik algıları ve halk sağlığı engellerine ilişkin görüşlerini sorgulayan toplamda 37 sorudan oluşmaktadır. Serbest eczacıların halk sağlığı rollerine ve eczacılık eğitiminde bu rollere nedenli yer verildiğine dair Eczacılık Fakültelerinde görev yapan 11 eczacılık akademisyeni eczacı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %91,6'sı (n=381) eczaneye başvuran kişilere sağlık danışmanlığı ve bilgilendirme hizmeti her zaman sunduğunu, %77,8'i (n=322) eczaneden hizmet alan kişilerin sağlığını geliştirmek veya kişilerin sağlıklı kalması için gayret gösterdiğini belirtmiştir. 342 serbest eczacı (%82,2) kendini halk sağlığı hizmet sunumunda yeterli hissettiğini ifade etmiştir. Serbest eczacıların halk sağlığı rollerini engelleyen unsurlar sorulduğunda; iş yükü fazlalığı, toplumun eczacıların halk sağlığı rollerine dair farkındalık eksikliği ve Sağlık Bakanlığı tarafından eczacıların halk sağlığı hizmet sunumu için teşvik edici unsurlarının yetersizliği (Ek ödemeler, teşvikler vs.) sıralanmıştır. Sonuç: Bu araştırma, serbest eczacıların halk sağlığı potansiyellerine dikkat çekmektedir. Serbest eczacıların halk sağlığı rollerine ilişkin farkındalık ve yeterliliklerini artırmak için bahsedilen sistemsel ve yapısal engellerle ilgili kapsamlı çalışmalar, müdahaleler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to comprehensively examine the roles of community pharmacists in public health in Turkey, to determine the factors associated with pharmacists' public health role perceptions and self-efficacy levels, and to reveal the obstacles to their fulfillment of their public health roles in their professional practices. Materials and Methods: The method of this research is mixed and online, face-to-face survey and in-depth interviews were conducted. The survey study was applied to 416 community pharmacists. The survey consists of a sociodemographic and professional information form and a total of 37 questions questioning community pharmacists' public health roles, perceptions of competence and views on public health barriers. In-depth interviews were conducted with 11 pharmacy academic pharmacists working in Faculties of Pharmacy regarding the public health roles of community pharmacists and why these roles are included in pharmacy education. Results: 91.6% (n=381) of the participants stated that they always provide health consultancy and information services to people who apply to the pharmacy, 77.8% (n=322) stated that they make an effort to improve the health of people who receive service from the pharmacy or to keep people healthy. 342 community pharmacists (82.2%) stated that they feel competent in providing public health services. When asked about the factors that prevent community pharmacists from fulfilling their public health roles, the following were listed: excessive workload, lack of awareness in society about the public health roles of pharmacists, and inadequacy of the incentives provided by the Ministry of Health for pharmacists to provide public health services (additional payments, incentives, etc.). Conclusion: This research draws attention to the public health potential of community pharmacists. Comprehensive studies and interventions should be conducted regarding the mentioned systemic and structural barriers in order to increase the awareness and competence of community pharmacists regarding their public health roles.