Obez bireylerde gastrointestinal semptomların uyku kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of gastrointestinal symptoms on sleep quality in obese individuals
- Tez No: 967740
- Danışmanlar: DR. RAMAZAN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Obezite, gastrointestinal semptomlar ve uyku kalitesi arasındaki ilişki karmaşık bir etkileşim sürecidir. Obezite, düşük uyku kalitesi ile ilişkilendirilse de obez bireylerde gastrointestinal semptomların uyku kalitesi üzerindeki etkisini değerlendiren çalışma çok azdır. Bu ilişkinin anlaşılması, gastrointestinal sistem sağlığının ve uyku kalitesinin artmasına katkıda bulunabilir. Bu tezin amacı obezitenin ve gastrointestinal semptomların uyku kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmayı ve bu faktörlerin sağlık üzerindeki potansiyel etkilerini incelemektir. Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği birimlerine başvuran 295 katılımcı ile gerçekleştirildi. Araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyodemografik Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Gastrointestinal semptom derecelendirme ölçeği (GSRS) içeren bir anket formunu doldurmaları istendi. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda uyku kalitesi kötü olanların iyi olanlara kıyasla GSRS toplam puanı daha yüksek bulunmuştur. Bu durum gastrointestinal semptom şiddeti arttıkça uyku kalitesinin düştüğünü göstermektedir. Obez olmayan bireylerin GSRS ortalama toplam puanı 28.52 iken, obez bireylerde bu değer 27.86 olarak belirlenmiştir. PUKİ ortalama puanı ise obez bireylerde puanı 6.20 iken obez olmayanlarda 5.82'dir. Her iki grup da 5'in üzerinde puan almış olup, bu durum genel olarak düşük uyku kalitesine işaret etmektedir. Ancak obezite, GSRS puanı ve PUKİ puanı arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yaratmamıştır. Obez bireylerde GSRS Toplam puanı ile PUKİ toplam puanı ve alt boyutlarından“Uyku latansı”ile arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Obez olmayan bireylerde ise GSRS Toplam puanı ile PUKİ toplam puanı ve alt boyutlarından“Uyku bozukluğu”,“Gündüz işlev bozukluğu ”,“Subjektif uyku kalitesi ”ile pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. PUKİ alt boyutları açısından da obezite etkisi en yüksek“Gündüz işlev bozukluğu”üzerine olsa da istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda, gastrointestinal (GI) semptom şiddeti arttıkça uyku kalitesinin düştüğü bulunmuştur. Fakat obezitenin uyku ve GI semptomlar üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu ve daha fazla araştırılmasının önemi vurgulanmaktadır. Bu alanda yapılan müdahaleler, GI sistem ve uyku sağlığını çift yönlü etkileyip kümülatif bir iyilik hali oluşturacağından önemli rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The relationship between obesity, gastrointestinal symptoms, and sleep quality is a complex interaction. While obesity is associated with poor sleep quality, very few studies have evaluated the impact of gastrointestinal symptoms on sleep quality in obese individuals. Understanding this relationship may contribute to improving gastrointestinal health and sleep quality. The purpose of this thesis is to investigate the effects of obesity and gastrointestinal symptoms on sleep quality and to examine the potential health implications of these factors. Method: This descriptive study was conducted with 295 participants who applied to the Family Medicine Clinic units of Antalya Training and Research Hospital. They were asked to fill out the researcher-developed survey form that included the Sociodemographic Information Form, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the Gastrointestinal Sympton Rating Scale (GSRS). Data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 22.0 software package. Results: In our study, those with poor sleep quality had higher GSRS total scores than those with good sleep quality. This suggests that sleep quality decreases as the severity of gastrointestinal symptoms increases. While the mean GSRS total score of non-obese individuals was 28.52, this value was determined as 27.86 in obese individuals. The mean PSQI score was 6.20 in obese individuals and 5.82 in non-obese individuals. Both groups scored above 5, indicating generally poor sleep quality. However, obesity did not create a statistically significant difference between the GSRS and PSQI scores. In obese individuals, a positive and significant relationship was found between the GSRS total score and the PSQI total score and its sub-dimensions,“Sleep latency.”In non-obese individuals, a positive and significant relationship was found between the GSRS total score and the PSQI total score and its sub-dimensions,“Sleep disturbance,”“Daytime dysfunction,”and“Subjective sleep quality.”In terms of PSQI sub-dimensions, although the effect of obesity was highest on“Daytime dysfunction”, no statistically significant difference was found. Conclusion: Our study found that sleep quality decreased as Gastrointestinal (GI) symptom severity increased. However, the limited impact of obesity on sleep and GI symptoms highlights the importance of further research. Interventions in this area may play a significant role because they impact GI and sleep health in a bidirectional way, resulting in a cumulative well-being.