Apixaban molekülünün çözünürlüğünü artırmak için dendrimer kullanılması
Increasing the solubility of apixaban molecule using dendrimer
- Tez No: 967839
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜLÜ, DR. HASAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, düşük suda çözünürlük özelliği gösteren bir antikoagülan olan Apixaban'ın çözünürlüğünü artırmak amacıyla poli(amidoamin) (PAMAM) dendrimerleri ile kompleks oluşturulması hedeflenmiştir. Mikrodalga destekli sentez (MAS) yöntemi kullanılarak çeşitli jenerasyonlarda amin (NH₂) PAMAM dendrimerleri sentezlenmiş ve ATR-FTIR, ¹H-NMR ve ¹³C-NMR analizleri ile karakterize edilmiştir. Apixaban-PAMAM kompleksleri, metanol ortamında çözücünün uzaklaştırılması işlemleri ile elde edilmiştir. Kompleks oluşumu; UV-Vis spektrofotometri, ATR-FTIR ve diferansiyel termal analiz (DTA) yöntemleri ile incelenmiştir. ATR-FTIR analizleri, Apixaban ve PAMAM arasında hidrojen bağları ve kapsülleme gibi etkileşimlerin oluştuğunu doğrulamış; DTA sonuçları ise Apixaban'ın kristal yapıdan amorf yapıya geçiş yaptığını ve başarılı kapsülasyon gerçekleştiğini göstermiştir. Faz çözünürlük yöntemiyle gerçekleştirilen çözünürlük çalışmalarında, PAMAM dendrimerlerinin Apixaban'ın sulu çözünürlüğünü, Apixaban'ın saf sudaki çözünürlüğüne kıyasla anlamlı ölçüde (ortalama %88,5 kat) artırdığı saptanmıştır. Sonuç olarak, PAMAM dendrimerleri ile oluşturulan inklüzyon kompleksleri, Apixaban'ın sulu çözünürlüğünü artırmak için etkili bir yaklaşım sunmakta ve ilaç taşıma sistemleri açısından önemli bir potansiyel taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim was to enhance the aqueous solubility of Apixaban, an anticoagulant with poor water solubility, through the formation of complexes with poly(amidoamine) (PAMAM) dendrimers. Amino-terminated (NH₂) PAMAM dendrimers of various generations were synthesized using the microwave-assisted synthesis (MAS) method and characterized by ATR-FTIR, ¹H-NMR, and ¹³C-NMR spectroscopy. Apixaban–PAMAM complexes were obtained by solvent evaporation in methanol. The formation of the complexes was investigated using UV-Vis spectroscopy, ATR-FTIR, and differential thermal analysis (DTA). ATR-FTIR analysis confirmed the presence of hydrogen bonding and encapsulation interactions between Apixaban and PAMAM. DTA results indicated a transition of Apixaban from a crystalline to an amorphous structure, demonstrating successful encapsulation. Solubility studies based on the phase solubility method revealed that PAMAM dendrimers significantly enhanced the aqueous solubility of Apixaban on average by approximately 88.5% compared to its solubility in pure water. In conclusion, the inclusion complexes formed with PAMAM dendrimers present an effective strategy for improving the aqueous solubility of Apixaban and hold promising potential as drug delivery systems.