Gender representation in EFL textbooks used in Turkish State Schools
Türk Devlet Okullarında kullanılan İngilizce ders kitaplarında cinsiyet temsili
  1. Tez No: 880293
  2. Yazar: SEDA AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de devlet okullarında kullanılan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan üç ilkokul ve dört ortaokul İngilizce ders kitabının görsellerinde ve dilinde her iki cinsiyetin nasıl temsil edildiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, içerik analizi yöntemi olarak ders kitaplarındaki görsel ve dilsel öğelerin sınıflandırılmasını ve sayılmasını içermektedir. Her ders kitabının içeriği görsel ve dil açısından analiz edilmiştir. 2., 3., 4. sınıf ve 5., 6., 7. ve 8. sınıf ders kitapları olmak üzere toplam yedi kitabın görselleri ve dili incelenerek iki cinsiyetin temsili, görünürlük, meslek ve cinsiyet, her cinsiyete yönelik boş zaman etkinlikleri ve her aile üyesine atanan roller açısından analiz edildi. Sonuçlar, hem ilkokul hem de ortaokul ders kitaplarında, aile bireylerine atanan roller dışındaki tüm kategorilerde erkek temsilinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Ancak ortaokul ders kitaplarıyla karşılaştırıldığında ilkokul ders kitaplarında erkek egemenliğinin çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Ortaokul ders kitaplarının görsel ve dilsel öğelerinde her iki cinsiyetin eşit temsilinin sağlanması için büyük çaba sarf edildiği ancak tam olarak eşit cinsiyet temsilinin sağlanamadığı açıktır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate how both genders are represented in the visuals and language of the three primary and four secondary school English language textbooks used in Turkish state schools and published by the Turkish Ministry of National Education. The present study involves classifying and counting visual and linguistic elements in the textbooks as a form of content analysis. The content of each textbook was analyzed in terms of visuals and language. The visuals and language of a total of seven books, including textbooks for 2nd, 3rd, 4th grades, and 5th, 6th, 7th, and 8th grades, were analyzed to identify the representation of two genders in terms of visibility, occupation and gender, leisure activities for each gender, and roles assigned to each family member. The results have revealed that in both primary and secondary school textbooks, male representation is higher in all categories except the roles assigned to each family member category. However, compared to secondary school textbooks, it is observed that male dominance is much higher in primary school textbooks. It is evident that there is a great effort to ensure equal representation of both genders in the visual and linguistic elements of secondary school textbooks although fully equal gender representation has not been achieved.