TÜBİTAK tarafından yayınlanan Meraklı Minik çocuk dergisinin sosyal bilgiler dersinde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Examining the use of the Meraklı Minik magazine published by TÜBİTAK in social studies lessons
- Tez No: 967864
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Yapılandırmacı eğitim yaklaşımlarının benimsendiği günümüzde, çocukların öğrenme süreçlerine aktif katılımını destekleyen materyallere duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Güncel çocuk dergileri, eğlenceli içeriklerinin yanı sıra çocukların bilişsel, sosyal ve duyuşsal gelişimlerine katkı sunan önemli eğitim materyalleri arasında değerlendirilmektedir. Bu tez çalışması, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yayımlanan Meraklı Minik adlı güncel çocuk dergisinin, sosyal bilgiler öğretiminde etkili bir şekilde kullanılabilirliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda dergi, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan 2023 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı temel alınarak incelenmiş; araştırma yedi temel basamakta yürütülmüştür. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada doküman incelemesi yöntemi kullanılmış; elde edilen veriler betimsel analiz tekniğiyle değerlendirilmiştir. Meraklı Minik dergisi öncelikle öğretim ilkeleri açısından değerlendirilmiş ve içeriklerinin bu ilkelerle uyumlu olduğu tespit edilmiştir.Ardından düşünme becerileri, kök değerler, yetkinlikler ve değerler yönünden analiz edilmiş ve bu alanları desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise derginin, 2023 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda yer alan 4. ve 5. sınıf öğretim alanları ile kazanımlarla olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, derginin eğitim materyali olarak programa ne ölçüde uyum sağladığı, öğretim sürecinde etkili bir araç olup olamayacağı görsel verilerle desteklenerek incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda Meraklı Minik dergisinin programla büyük ölçüde paralel olduğu ve eğitim sürecinde etkili bir materyal olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's educational approaches where constructivist methods are adopted, the need for materials that support children's active participation in learning processes is increasing.Contemporary children's magazines are considered important educational tools that contribute not only to entertainment but also to the cognitive, social, and emotional development of children. This thesis aims to demonstrate the usability of Meraklı Minik, a science magazine for children published by the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK), as an effective material in social studies education. For this purpose, the magazine was analyzed together with the Social Studies Curriculum prepared by the Board of Education and Discipline (Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 2023), and the study was conducted in seven stages. As a qualitative study, document analysis method was employed, and detailed descriptive analysis techniques were used. Firstly, the magazine was examined in terms of instructional principles and found to support them. It was also analyzed in terms of thinking skills, core values, competencies, and general values, and again found to be supportive. Finally, its compatibility with the learning areas and outcomes of the 4th and 5th grade Social Studies Curriculum published by the Board of Education was investigated. Its potential to be used as an educational material was assessed through comparison, documentation, and evaluation. The findings revealed that Meraklı Minik magazine is in alignment with the curriculum and can serve as an effective educational tool.