Ankilozan spondilitli bireylerde postural salınımın denge, düşme riski ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of postural sway on balance, fall risk and quality of life in individuals with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 967862
  2. Yazar: DİLAN DAİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ankilozan spondilitli (AS) bireylerde postural salınımın denge, düşme riski ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmaya 30 AS'li, 30 sağlıklı birey dahil edildi. Hasta grubun yaş ortalaması 38.43 ±11.94 yıl ve sağlıklı grubun yaş ortalaması 38.57 ± 12.02 yıl idi. Çalışmada olguların sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra, tüm olgularda postural salınımın değerlendirilmesi için GYKO Microgate, dengenin değerlendirilmesi için BERG Denge Ölçeği (BDÖ), düşme riskinin değerlendirilmesi için Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ), yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için Kısa Form (SF-12) Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Ayrıca AS'li olgularda hastalık aktivite şiddeti ilgili hekim tarafından Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ile belirlenmiş olup, bu olgularda yaşam kalitesini değerlendirmek için Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Anketi (ASYKA), spinal mobilite düzeylerini değerlendirmek için Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMI) kullanıldı. Veriler IBM SPSS Statistics 22 programıyla analiz edildi. Çalışmanın bulgularına göre, hasta ve sağlıklı grup arasında BDÖ skorlarında anlamlı farklılık olduğu tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of postural sway on balance, fall risk, and quality of life in individuals with ankylosing spondylitis (AS). A total of 30 patients and 30 healthy individuals were included. The average age of the patient group was 38.43 ± 11.94 years, while the healthy group's average age was 38.57 ± 12.02 years. After collecting the sociodemographic data of the participants, the following assessments were conducted: postural sway was evaluated using the GYKO Microgate system, balance was assessed with the Berg Balance Scale (BBS), fall risk was measured using the Falls Efficacy Scale–International (FES-I), and quality of life was assessed using the Short Form (SF-12) Quality of Life Scale. Additionally, in the AS group, disease activity severity was evaluated by a physician using the Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI). The Ankylosing Spondylitis Quality of Life Questionnaire (ASQoL) was used to assess quality of life, and spinal mobility was evaluated using the Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI). Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22. According to the study findings, a significant difference was found in BBS scores between the patient and healthy groups (p0.05).