The European Union Global Climate Leadership and the European Green Deal in the context of current challenges
Güncel meydan okumalar bağlamında Avrupa Birliği Küresel İklim Liderliği ve Avrupa Yeşil Mutabakatı
- Tez No: 826297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Aktif bir aktör olarak Avrupa Birliği, küresel çevre ve iklim değişikliği politikasında uzun bir geçmişe sahiptir. Uluslararası müzakerelerde ve iç politika yapımında yaklaşık 50 yıllık tecrübesiyle AB, sıklıkla küresel bir lider olarak anılmış ve zaman içinde söz konusu liderlik Birliğin hedeflerinden biri haline gelmiştir. Bu tez, AB'nin mevcut sürdürülebilir büyüme stratejisi olan Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın duyurulmasının ardından AB'nin küresel iklim liderliği söylemini incelemektedir. Bütüncül bir bakış açısı sağlamak için tez, küresel çevre politikasının gelişimini ve AB'nin söz konusu süreçlerdeki rolü, AB'de çevre politikası yapımı ve çevre aktörleri ve son olarak boyutları ve sektörler arası politikaları ile Avrupa Yeşil Mutabakatı'nı incelemektedir. Bu tez, Avrupa Yeşil Mutabakatı politikalarının AB iklim liderliğine olası katkılarının bir analizini sunmaktadır. Bu bağlamda tez, örnekleyici ve diplomatik liderliği çerçeve kavramlar olarak ele almakta ve bu iki kavramı, güncel meydan okumalar olan COVID-19 pandemisi toparlanma süreci ve Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu enerji krizi karşısında Avrupa Yeşil Mutabakatı'na uygular.
Özet (Çeviri)
As an active actor, the European Union has a long history in the global environment and climate change policy. With its approximately 50 years of experience in international negotiations and internal policy-making, the EU has often been attributed as a global leader, which has evolved into an objective of the Union in time. The thesis examines the European Union's global climate leadership discourse in the wake of the announcement of the EU's current sustainable growth strategy, the European Green Deal. To provide a comprehensive outlook, the thesis examines the development of global environmental policy and the European Union's role within, environmental policy-making and the actors of the European Union, and finally the European Green Deal with its dimensions and cross-sectoral policies. The thesis provides an analysis of the European Green Deal policies' contribution to the European Union's climate leadership. In this context, the thesis elaborates on exemplary and diplomatic leadership as framework concepts and applies these two concepts to the European Green Deal against the current challenges of the COVID-19 pandemic recovery process and Russia-Ukraine war-driven energy crisis.