9. sınıf İngilizce öğretim programında işbirliğine dayalı öğrenme yaklaşımının uygulanabilirliğinin incelenmesi
Examining the applicability of the cooperative learning approach in 9th-grade English curriculum
- Tez No: 967896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY DAĞYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, 9. sınıf İngilizce dersi öğretim programında işbirliğine dayalı öğrenme yaklaşımının uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen görüşlerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Antalya ilindeki beş merkez ilçede görev yapan 132 İngilizce öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel veriyle desteklenen nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Nicel veriler, işbirlikli öğrenme yaklaşımının uygulanabilirliğini değerlendiren beş alt boyutlu bir ölçek aracılığıyla toplanırken, nitel veriler ölçekte bulunan açık uçlu soru aracılığıyla elde edilmiştir. Veriler, t-testi ve betimsel istatistikler gibi nicel analiz yöntemleri ile, nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Nicel bulgulara göre, öğretmen görüşlerine dayalı olarak işbirlikli öğrenmenin uygulanabilirlik düzeyi; beceri, öğrenme alanları, etkinlik, ilişkilendirme ve değerlendirme alt boyutlarının tümünde ortalamanın üzerinde bulunmuştur ve elde edilen nitel verilerle bu bulgular ilişkilendirilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre, kadın öğretmenlerin beceri, öğrenme alanları ve değerlendirme alt boyutlarındaki puanları erkek öğretmenlere kıyasla anlamlı derecede yüksektir; etkinlik ve ilişkilendirme alt boyutlarında ise cinsiyete göre anlamlı fark bulunmamıştır. Meslekteki hizmet süresi, beceri, etkinlik ve değerlendirme alt boyutlarında; hizmetiçi eğitim alma durumu yalnızca beceri alt boyutunda; sürekli yayın izleme ise sadece öğrenme alanları alt boyutunda anlamlı farklılık yaratmıştır. Mezun olunan kurum değişkenine göre ise alt boyutlarda anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmanın sonucunda, işbirlikli öğrenmenin uygulanabilirliğini artırmak için öğretim programı içeriklerinin yaklaşıma uyumlu hale getirilmesi ve öğretme-öğrenme sürecinde işbirlikli öğrenmeyi destekleyen düzenlemelerin yapılması önerilmiştir. Ayrıca; program geliştiricileri, uygulayıcıları ve araştırmacılar için işbirlikli öğrenme yaklaşımına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined teachers' views on the applicability of the cooperative learning approach in the 9th-grade English curriculum. Conducted during the 2024-2025 academic year, the research involved 132 English teachers working in five central districts of Antalya. This study is a quantitatively dominant research designed within the framework of the explanatory survey model. Quantitative data were analyzed using t-tests and descriptive statistics, while qualitative data were examined through descriptive analysis to complement and support the quantitative findings. The results revealed that cooperative learning was rated above average in all dimensions: skills, learning areas, activities, aasociation and evaluation. Female teachers scored significantly higher than male teachers in the skills, learning areas, and evaluation dimensions, whereas no significant differences were observed in the activities and correlation dimensions. Teaching experience influenced the applicability of cooperative learning in skills, activities, and evaluation dimensions, with teachers who had less than 10 years of experience showing higher scores. In-service training was found to significantly impact only the skills dimension, while regular publication monitoring affected only the learning areas dimension. No significant differences were found across any dimensions based on the teachers' graduation institutions. The study concludes that aligning curriculum content with the cooperative learning approach and providing supportive measures, such as professional development and resource allocation, can enhance the approach's applicability. Furthermore, it offers recommendations for curriculum developers, educators, and researchers to foster the integration of cooperative learning into teaching practices effectively.