İlkokul öğrencilerinin yabancı dil olarak İngilizce konuşma becerilerinin geliştirilmesine yönelik doğal yaklaşım uygulamaları
Natural approach applications to develop primary school students' English speaking skills as a foreign language
- Tez No: 833985
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE DİLEK BOYACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada, dil öğretiminde doğal yaklaşım uygulamalarının ilkokul 4. sınıf İngilizce dersinde konuşma becerisine yönelik etkisi araştırılmıştır. Çalışma, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada karma araştırma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler deney ve kontrol gruplarına ön ve son test olarak uygulanan ''İlkokul Öğrencilerine Yönelik İngilizce Konuşma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı'' kullanılarak elde edilmiştir. Nicel olarak elde edilen veriler non-parametrik testlerden Mann Whitney-U testi kullanılarak analiz edilmiştir. Doğal yaklaşımın sınıf ortamında uygulanma şekline ve uygulama sürecine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerine dayalı olarak nitel veriler; gözlem, görüşme formu, araştırmacı günlüğü, öğrenci günlükleri ve öğrenci ürünleri ile elde edilmiş ve betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, doğal yaklaşımın ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerini geliştirdiği ve İngilizce derslerinde doğal yaklaşımın kullanılmasına yönelik öğretmen ve öğrencilerin olumlu görüşlere sahip olduğu bulunmuştur. Bu doğrultuda, araştırma sonucunda İngilizce derslerinde doğal yaklaşım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve diğer dil becerilerinin geliştirilmesine yönelik de yaklaşımdan yararlanılması yönünde öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of natural approach applications in language teaching on speaking skills in primary school 4th grade English lesson was investigated. The study was carried out in a state school affiliated to Eskişehir provincial directorate of national education. Mixed research method was used in the study. Quantitative data in the study were obtained by using the“English Speaking Skills Rubric for Primary School Students”applied to the experimental and control groups as a pre-test and post-test. Quantitative data were analyzed using the Mann Whitney-U test, which is one of the non-parametric tests. Qualitative data based on teacher and student views on the way the natural approach is applied in the classroom environment and the application process; Observation, interview form, researcher's diary, student diaries and student products were obtained and analyzed descriptively. As a result of the research, it was found that the natural approach improved the English speaking skills of primary school 4th grade students and that teachers and students had positive views on the use of the natural approach in English lessons. In this direction, as a result of the research, suggestions were made to popularize the natural approach practices in English lessons and to benefit from the approach for the development of other language skills.