6. sınıf Türkçe ders kitabı erdemler temasında yer alan değerlere ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Opinions of teachers and students regarding the values in the virtues theme of the 6th grade Turkish textbook
  1. Tez No: 967918
  2. Yazar: MELİKE AYAN ERKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL NALÇACIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı 6. sınıf Türkçe ders kitabında erdemler temasında yer alan değerlere ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini incelemektir. Çalışmanın kapsamı değerler eğitimi ile ilgili doğrudan ilgili olduğu için 6. sınıf Türkçe ders kitabındaki erdemler teması ile sınırlı tutulmuştur. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan öğrenciler ve öğretmenler, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunda, Antalya ili merkez ilçelerde görev yapan 20 Türkçe öğretmeni ve bu öğretmenler tarafından belirlenen 20 altıncı sınıf öğrencisi yer almıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacının geliştirdiği yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu öğretmenler ve öğrenciler için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Nitel verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda Türkçe öğretmenleri, öğrencilere kazandırılması beklenen kök değerlere ilişkin farkındalıkların genelde bilgi düzeyinde kaldığını, davranışlara yansımadığını ve müfredat yoğunluğundan dolayı değerler eğitimine yeterince zaman ayrılamadığını belirtmiştir. Öğretmenler öğrencilerde sevgi, dostluk, yardımseverlik, vatanseverlik ve saygı gibi değerlere yönelik farkındalık daha yüksek iken, öz denetim, sorumluluk, dürüstlük, adalet ve sabır gibi değerlere ilişkin farkındalığın daha düşük olduğunu belirtmiştir. Bunun nedenleri arasında aile, çevresel etmenler, internetin etkisi, empati eksikliği ve gerçek hayatta bu değerlere sık rastlanmaması gösterilmiştir. Öğretmenler ders kitaplarında saygı, adalet, dürüstlük ve sorumluluk gibi değerlerin daha fazla yer alması gerektiğini vurgulamıştır. Öğrenciler değerler eğitiminin tiyatro, gezi, hikaye, şiir gibi etkinliklerle daha eğlenceli şekilde verilmesini ve ayrı bir ders olarak işlenmesini istemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the opinions of teachers and students regarding the values in the virtues theme of the 6th grade Turkish textbook. The scope of the study is limited to the virtues theme in the 6th grade textbook because it is directly related to values education. The phenomenology method, one of the qualitative research designs, was preferred for this study. The students and teachers constituting the study group were selected using purposive sampling. The study group consisted of 20 Turkish teachers working in the central districts of Antalya province and 20 sixth-grade students selected by these teachers. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool. Separate forms were prepared for teachers and students. Descriptive analysis and content analysis was preferred for the analysis of qualitative data. According to the findings, Turkish teachers stated that students' awareness of the core values expected to be instilled remains mainly at the knowledge level, does not reflect in their behavior, and values education does not receive sufficient time due to the intensity of the curriculum. Teachers noted that students have higher awareness of values such as love, friendship, helpfulness, patriotism, and respect, while their awareness of values like self-control, responsibility, honesty, justice, and patience is lower. Reasons for low awareness include family influence, environmental factors, the internet, lack of empathy, and infrequent encounters with these values in real life. Teachers emphasized the need for values like respect, justice, honesty, and responsibility to be included more prominently in textbooks. Students expressed that values education should be delivered in a fun and engaging manner through activities like theater, trips, stories, and poems, and should be taught as a separate course.