21. yüzyılda modern lider kültü: Karşılaştırmalı bir perspektif
Modern leader cult in the 21st century: A comparative perspective
  1. Tez No: 967933
  2. Yazar: MANSUR ALİ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILDIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin temel ilgi konusu, 21. yüzyıl Türkiye'sinde modern lider kültünün kamu yayıncıları aracılığıyla üretimi ve bu bakımdan benzer bir örnek olup olmadığıdır. Türkiye örneğinin biricikliği, bazı açılardan benzer bir ülke olduğu düşünülen Rusya ile kıyaslanması yoluyla test edilmiştir. Kamu yayıncılarında kült üretimi pratikleri ise derin yorumsama ve siyasal söylev analizi metotları kullanılarak incelenmiştir. Tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlkinde tezde kullanılan kavramlar ve teorik arka plan açıklanmıştır. İkincisinde daha önceden tanıtılan teoriler vaka analizi yoluyla incelenerek Türkiye'ye ilişkin tanımlar geliştirilmiştir. Üçüncüsünde ise araştırma tasarımı tanıtılmış, ardından modern lider kültü kavramı tanımlanarak Türkiye ve Rusya bağlamlarındaki durumları ve kamu yayıncılarının tutumu incelenmiştir. Araştırma sonucunda, demokrasinin zarar gördüğü bağlamlarda lider kültünün kuvvetlendiği; medyanın bağımsızlığının ve özgürlüğünün erozyona uğramasının lider kültü inşa sürecini yoğunlaştırdığı; çoğu durumda açık bir kültleştirmeden kaçınan kamu yayıncılarının resmî anlatıyı benimseme ve muhalif liderler ve eleştirel perspektiflere platform sunmama gibi pratikler yoluyla kültün üretimine katkıda bulundukları keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly interested in the 21st century Türkiye's uniqueness regarding the modern leader cult's production via public broadcasters. Uniqueness of the Turkish case was assessed by comparing it to the similarly regarded Russian Federation. Public broadcasters' practices of cult production were examined via the depth-hermeneutics framework and the political discourse analysis method. The thesis is structured into three main chapters: the first outlines key terms and theoretical frameworks; the second focuses on case analyses of Türkiye in account of the previous chapter; the third introduces the research design and defines the modern leader cult, comparing Türkiye's situation with that of Russia while examining public broadcasters' attitudes. The research finds that modern leader cults are intensified in settings where democracy is compromised, and that the erosion of media independence accelerates this process; that public broadcasters oftentimes abstain from openly venerating the leaders yet support the production of the leader cult by adopting official narratives and restricting platform to opposing leaders and critical perspectives.