(اللوامع البدرية في شروط اإلمامة الشافعیة: دراسة وتحقیق للشريف حسن الحسیني النسابة (ت866
Eş-Şerif en-Nesâbe'nin (ö. 866/1462) 'el-Levâmiu'l-Bedriyye fi İmâmeti'ş-Şâfiiyye' adlı eserinin tahkik ve incelemesi
  1. Tez No: 967934
  2. Yazar: ÖMER MAYUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BOZAN ALHAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Şâfiî fıkhının önemli bir yazma eseri olan bu metin, İmâmet ve İktidâ konularını tek bir müellif bünyesinde nadiren görülen bir derinlikle ele almasıyla dikkat çekmektedir. Eser, Şâfiî âlimlerin imamı ve imamın taşıması gereken şartları tanımlama yaklaşımlarını, ayrıca tartışmalı meseleleri tutarlı bir fıkhî bakış açısıyla yorumlama biçimlerini ortaya koyması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, nadir bulunan bir fıkıh metnini gün yüzüne çıkararak, araştırmacılara ve fıkıh mirasıyla ilgilenenlere mezhepteki imâmet hükümlerinin pratik uygulamalarını anlamalarını sağlayacak belgelenmiş ve sistematik bir sunum sunmaktadır. Araştırmacı, çalışma sürecinde çeşitli zorluklarla karşılaşmıştır. Özellikle yazma nüshalardaki hasarlar veya okunamayan kısımlar nedeniyle metinlerin bazı yerlerini okumakta güçlük çekilmiş ve en doğru metne ulaşmak için nüshalar arasındaki rivayet farklılıklarını karşılaştırma ve doğrulama noktasında kapsamlı bir ilmî çaba sarf edilmesi gerekmiştir. Araştırmacı, bu yazma nüshayı incelerken titiz bir bilimsel metodoloji izlemiştir. İlk olarak, mevcut yazılı nüshaların doğruluğunu ve bütünlüğünü incelemiş, ardından metni bilimsel araştırma ilkelerine göre tashih etmiştir. Müellifin ifadelerini muteber Şâfiî fıkıh kaynaklarında zikredilenlerle karşılaştırmış, hadisleri ve rivayetleri sıhhat açısından değerlendirmiş ve anlaşılması garip ifadeleri açıklamaya özen göstermiştir. Araştırma sonucunda, bu el yazmasının Şafiî fıkhının değerli miras eserlerinden biri olduğu kanısına varılmıştır. Zira eser, imâmet ve iktidâ hükümlerine dair nadir bir derleme sunmakta, aynı zamanda kesin bir bilimsel düzenleme ve açık bir öğretim yöntemi sergilemektedir. Çalışma, bu metnin önde gelen âlimlerin içtihatlarının bir kısmını muhafaza etmedeki değerini ve özellikle namazla ilgili fıkıh dallarının belgelenmesine olan katkısını vurgulamaktadır. Bu durum, el yazmasını fıkıh kütüphanesine önemli bir katkı haline getirerek, öğretim, araştırma ve bilimsel çalışmalar için kullanılabilecek değerli bir kaynak konumuna yükseltmiştir
Özet (Çeviri)
This manuscript is one of the important sources in Shafi'i jurisprudence, as it deals with the issues of imamate, prayer, and imitation in great detail, which is rarely collected in a single author. Its importance lies in highlighting the approach of Shafi'i scholars in defining the conditions of the imam, and in addressing controversial issues with a coherent jurisprudential vision. Its issues are arranged in a way that shows the gradation of conditions between what is agreed upon, what is disputed, and what relates to virtues. This investigation revives a rare jurisprudential text and presents it to researchers and those interested in the jurisprudential heritage in a documented and systematic manner, enhancing the applied understanding of the rulings of the Imamate in the madhhab. The researcher faced a number of challenges, most notably the difficulty of reading some parts due to damage or ambiguity in the written copies, and the differences in narratives between copies, which required a scientific effort in comparison and scrutiny to reach the formula closest to the correct one. In realizing this manuscript, the researcher relied on a precise scientific methodology, starting with studying the condition of the written copies in terms of their control and integrity, then adjusting and correcting the text according to the principles adopted in the science of investigation. Meanwhile, the researcher compared its words with what was mentioned in the approved Shafi'i jurisprudential sources, committed to grading hadiths and verses, documenting statements, and explaining strange phrases. The research concluded that this manuscript is considered one of the precious heritage works in Shafi'i jurisprudence, as it contains a rare collection of the rulings of imamah and imitation, coupled with a precise scientific arrangement and a clear teaching method. The investigation highlighted the value of this text in preserving part of the jurisprudence of advanced scholars and its contribution to documenting the jurisprudential branches related to prayer, which makes it an important addition to the jurisprudential library and a resource that can be utilized in education, authentication, and scientific research.