Kütahya türkülerinin viyolonsel eğitiminde kullanılması üzerine bir çalışma
A study on the use of Kütahya folk songs for violoncello education
  1. Tez No: 552128
  2. Yazar: ŞEREF İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Kütahya iline ait türkülerin viyolonsel eğitiminde kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu amaçla TRT repertuarında yer alan Kütahya türküleri incelenmiş ve viyolonsel eğitimi için uygun olduğu düşünülen 15 türkü örneklem grubu olarak ele alınmıştır. Türküler üzerinde yay teknikleri, parmak numaraları ve konum geçişleri ile ilgili çalışmalar yapılarak I. ve II. Konumu kapsayan türküler Düzey 1, I. II. III. Konumu kapsayan türküler Düzey 2, I. II. III. ve IV. Konumu kapsayan türküler ise Düzey 3 olarak belirlenmiştir. Ayrıca seçilen bu türküler, makamları ve ritmik yapıları, karar perdeleri, usulleri, ses aralıkları, yeden sesleri, başlangıç ve bitiş sesleri, yapısal ve seyir özellikleri bakımından analiz edilmiştir. Bu çalışmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmış olup; verileri toplamak ve Kütahya türkülerine ulaşmak için literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra ortaya çıkan bulgular tablolar ile açıklanarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak; bu araştırma ile farklı yörelere veya bölgelere ait türküler de araştırılıp viyolonsel eğitimi için kullanılabilir. Aynı çalışma eserlerin ses sistemine uygun (microtonal) olarak da geleneksel yapıya uygun yazılabilir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to investigate the use of the folk songs, which belong to Kütahya, on violoncello training.For the purpose, Kütahya's folk songs included in TRT repertoire were analyzed and 15 of them that are considered to be applicable for violoncello training were structinized as sample group. By studying the bow techniques, finger numbers and shifting position, folk songs that involve 1. and 2. position stated as 1. Level, involve 1., 2., 3. position stated as 2. Level and involve 1., 2., 3., and 4. position stated as 3. Level. In addition, these folk songs were analyzed in terms of modals and final tones, rhythmic structure, tessituras seventh degree tones, first notes and end notes, structural forms and melodic patterns features. In this study descriptive analyses techniques were used. Literature review was conducted in order to collect data and Kütahya's folk songs. After the analysis of data, findings were elucidated and commented on table. As a result; this research with different cities and regions belonging folk songs research violoncello education for used. Same work, suitable for the sound system (microtonal) in traditional structure appropriate writable.