Modifiye elektrot yüzeyinde ilaç etken maddesinin elektrokimyasal davranışı ve tayini
Electrochemical behavior and determination of drug active ingredient on modified electrode surface
- Tez No: 967970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Parasetamol (PAR), yaygın olarak analjezik ve antipiretik amaçlarla kullanılan bir ilaç etken maddesidir. Bu çalışmada, PAR'ın elektrokimyasal tayini için 4-amino-5-(4-piridil)-4H-1,2,4-triazol-3-tiyol (4P3T) bileşiği camsı karbon elektrot (GCE) üzerine modifiye edilerek; elektrokimyasal sensör (4P3T-GCE) hazırlandı. Modifiye elektrodun karakterizasyonu dönüşümlü voltametri (CV), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) teknikleriyle gerçekleştirildi. Hazırlanan ve karakterize edilen sensör, PAR'ın elektrokimyasal tayininde kullanıldı. PAR'ın elektrokimyasal yükseltgenmesi ve kantitatif tayini DPV yöntemiyle gerçekleştirildi. PAR içeren farmasötik infüzyonluk çözelti numunesinde, standart ekleme yöntemi ile 4P3T-GCE kullanarak PAR tayini başarıyla gerçekleştirildi. Üretilen sensör, iki doğrusal çalışma aralığı gösterdi: 0,55–100 µM ve 100–785 µM. Gözlenebilme sınırı (LOD) değeri 0,16 µM, tayin sınırı (LOQ) değeri ise 0,53 µM olarak bulundu. Elde edilen sonuçlar, modifiye elektrodun yüksek hassasiyet, geniş doğrusal aralık ve düşük LOD gibi özellikleri sayesinde PAR'ın farmasötik numunelerde tayini için etkili bir elektrokimyasal sensör olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Paracetamol (PAR) is a pharmaceutically active ingredient widely used for analgesic and antipyretic purposes. In this study, for the electrochemical determination of PAR, 4-amino-5-(4-pyridyl)-4H-1,2,4-triazole-3-thiol (4P3T) compound was modified on glassy carbon electrode (GCE) to prepare an electrochemical sensor (4P3T-GCE). Characterization of the modified electrode was carried out using cyclic voltammetry (CV), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques. The prepared and characterized sensor was used in the electrochemical determination of PAR. Electrochemical oxidation and quantitative determination of PAR were carried out using the DPV method. PAR determination was successfully carried out in pharmaceutical infusion solution samples containing PAR using 4P3T-GCE by standard addition method. The fabricated sensor showed two linear working ranges: 0.55–100 µM and 100–785 µM. The limit of detection (LOD) value was found to be 0.16 µM, and the limit of quantification (LOQ) value was found to be 0.53 µM. The obtained results reveal that the modified electrode is an effective electrochemical sensor for the determination of PAR in pharmaceutical samples due to its features such as high sensitivity, wide linear range, and low LOD.