Explorıng students' perspectıve on adoptıng generatıve artıfıcıal ıntellıgence for learnıng: An empırıcal study
Öğrencilerin öğrenmede üretken yapay zekâyi benimseme konusundaki görüşlerinin i̇ncelenmesi: Ampirik bir çalişma
- Tez No: 967991
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Üretken yapay zeka (YZ), yükseköğretimi kişiselleştirilmiş ve verimli öğrenme desteğiyle dönüştürmektedir. Ancak öğrencileri bu teknolojilere yönlendiren unsurlar yeterince bilinmemektedir. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin üretken YZ araçlarını benimsemelerini etkileyen temel faktörleri araştırmaktadır. Sistematik literatür taramasıyla bu faktörler belirlenmiş ve bir benimseme modeli önerilmiştir. Üretken YZ deneyimi olan 145 öğrenciden anketle veri toplanmıştır. Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) ile analiz yapılmıştır. Bulgular, algılanan fayda, tutum, eğlence motivasyonu ve sosyal etkinin davranış niyetini olumlu etkilediğini göstermektedir. Görev-teknoloji uyumu, kullanım kolaylığı ve güven ise dolaylı etkiler sunmaktadır. Ortaya çıkan bağlantılar, eğitimcilerin ve politika yapıcıların üretken YZ'yı eğitim ortamına etkili ve sorumlu bir şekilde nasıl entegre edebileceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Generative artificial intelligence (GenAI) is reshaping higher education by offering personalized and efficient learning support. However, even with the research on the acceptance of GenAI ongoing, the students' perception of it is limited. This study makes an empirical contribution as it explores key influencers of the acceptance of GenAI applications amongst learners for their academics, and these were identified through a thorough systematic literature review. A quantitative approach was used, for which structured survey responses were gathered from 145 university students with prior experience using GenAI tools. Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) was applied to examine relationships in the proposed model. Findings reveal perceived usefulness, attitude, hedonic motivation, and social influence to have a considerable effect on where learners intend to use GenAI in the future. Whereas task-technology fit, perceived ease of use, and trust were effective with mediation from other variables. These insights help educators and policymakers better understand how to integrate generative AI into education effectively and responsibly.