Computer aided selection of external walls for thermal and economic efficiency
- Tez No: 9680
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PULTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET DIŞ DUVARLARIN ISIL VE EKONOMİK VERİMLİLİK İÇİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ SEÇİMİ BEKAR, Müberra Yüksek Lisans Tezi, Yapı Bilimleri Bölümü Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Mustafa PULTAR Öğ. Gör. Erkan ŞAHMALI Haziran 1990, 116 sayfa Bu çalışmanın amacı ısıl ve ekonomik verimlilik esas alınarak, farklı özelliklerdeki binalar için opti mum duvar seçiminin yapılmasını sağlamaktır. Bunu gerçekleştirmek için en çok kullanılan duvar tipleri ile hesaplamalar için gerekli, yönetmelik ve standartlarla belirlenmiş değerler; yani malzemele rin yoğunlukları, ısı iletkenlik değerleri, kalınlıkla rı ve fiyatları; şehirlerin iklim bölgeleri, ortalama dış sıcaklıkları, ısıtma dönemi uzunluğu ve derece - gün değerleri; binaların fonksiyona bağlı olarak ortalama iç sıcaklıkları ve günlük ısıtma saatleri toplamı; ısıtma için kullanılan yakıtların fiyatı, ısı ve kazan verimi; pencerelerin ısıl özellikleri ile fiyatları, herbiri ayrı ayrı veri tabanı olarak hazırlandı. Sonuç olarak, Türkiye'deki ısı yönetmeliklerine uygun duvar alternatiflerini ve bu alternatiflerin birim dış yüzey alanı esas alınarak ilk yapım, yıllık yakıt ve yapım - kullanım ( ilk yapım + yıllık ısıtma )maliyetlerini veren bir bilgisayar programı hazırlandı. Anahtar Kelimeler : Isıl Analiz, Ekonomik Analiz, Bilgisayar Destekli Isıl Analiz Bilim Dalı Sayısal Kodu : 601. 02.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED SELECTION OF EXTERNAL WALLS FOR THERMAL AND ECONOMIC EFFICIENCY BEKAR, Müberra M. S. in Building Science Supervisors : Prof. Dr. Mustafa PULTAR Instructor Erkan ŞAHMALI June 1990, 116 pages The aim of this study is to provide a guide for the selection of optimum external walls for differ ent buildings on the basis of thermal and economic efficiency. To perform these the most common construction types of walls and values determined by the Regulations and Standards; i.e. heat transfer coefficients, densi ties, available thicknesses and unit prices of materi als; climatic region, outer temperature, degree - days and heating period of cities; function, daily heating hours and average heat of buildings; efficiency, calo rific value and current market price of fuels; thermal properties and unit prices of window types, have been formed as databases. Finally, a computer program has been developed which takes thermal performance as a base and provides alternatives for external walls with the investment. iiiannual fuel and life-cycle costs ( investment + annual heating ) of each alternative which are based on a unit area of the external surface. Keywords ; Thermal Analysis, Economic Analysis, Computer Aided Thermal Analysis Building Science Numeric Code : 601.02.02 iv