İnsan hakları bağlamında ötanazi
Euthanasia in the context of human rights
- Tez No: 968072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ötanazi, tıp ve hukuk gibi bilim dallarını ilgilendiren, aynı zamanda felsefi, vicdani ve dini boyutları da içeren bir kavramdır. Genel olarak, tedavisi mümkün olmayan bir hastalık nedeniyle dayanılmaz acılar çeken, iyileşme şansı çağdaş tıp yöntemleriyle mümkün olmayan bireylerin, kendi rızaları ya da yakınlarının onayıyla yaşamlarının tıbbi yöntemlerle acısız bir şekilde sonlandırılması olarak tanımlanabilir.“Şefkatli ölüm”,“merhametli ölüm”,“iyi ölüm”ve“yardımlı intihar”gibi farklı ifadelerle de anılan ötanazi, temel insan hakları bağlamında yaşam hakkı, bireysel özerklik ve acı çekmenin önlenmesi gibi konuları doğrudan etkilediği için, etik ve hukuki düzlemlerde yoğun tartışmalara yol açmaktadır. Dünya üzerinde bazı ülkelerde ötanazi, belirli şartlar altında yasalarla düzenlenmişken, diğerler ülkelerde kesinlikle yasaklanmıştır. Bu durum, ötanaziye dair etik ve hukuki yaklaşımların uluslararası ölçekte farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, öncelikle ötanazinin tarihçesi hakkında genel bir değerlendirme yapılmış, ardından ötanazinin tanımı ve türleri ele alınmış, son olarak ise insan hakları perspektifinden ötanazi konusu detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Euthanasia is a concept that concerns branches of science such as medicine and law, and also includes philosophical, conscientious and religious dimensions. In general, it can be defined as the painless termination of the lives of individuals who are suffering from an incurable disease and whose chance of recovery is not possible with modern medical methods, with their own consent or with the approval of their relatives. Euthanasia, also known by different expressions such as“compassionate death”,“merciful death”,“good death”and“assisted suicide”, has led to intense discussions on ethical and legal levels, as it directly affects issues such as the right to life, individual autonomy and the prevention of suffering in the context of fundamental human rights. While euthanasia is regulated by law under certain conditions in some countries in the world, it is strictly prohibited in others. This situation reveals that ethical and legal approaches to euthanasia differ on an international scale. In this study, first of all, a general assessment of the history of euthanasia was made, then the definition and types of euthanasia were discussed, and finally, the subject of euthanasia was examined in detail from a human rights perspective.