Akut myeloid lösemi hastalarında CD11b ifadesinin, prognoz üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prognostic impact of CD11b expression in patients with acute myeloid leukemia
  1. Tez No: 968075
  2. Yazar: KEVSER GÜLCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Akut Myeloid Lösemi (AML) tanısı almış 50 erişkin hastada CD11b yüzey molekülü ekspresyonunun biyokimyasal, hematolojik ve koagülasyon parametreleri ile ilişkisini değerlendirmeyi ve prognostik değerini araştırmayı amaçlamaktadır. CD11b ekspresyon düzeyleri, hastaların yaş, cinsiyet, kan sayımı parametreleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, inflamasyon belirteçleri ve koagülasyon göstergeleri ile birlikte retrospektif olarak incelenmiştir. Elde edilen veriler, yüksek CD11b düzeylerinin bazı karaciğer enzimlerinde (ALT, AST, ALP, GGT), LDH, CRP ve D-dimer gibi belirteçlerde anlamlı artışla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, CD11b'nin AML patofizyolojisindeki rolünü ve potansiyel prognostik değerini desteklemektedir. Ayrıca CD11b'nin inflamatuvar süreçler, hücre yıkımı ve koagülopatik komplikasyonlarla olan ilişkisi de dikkat çekicidir. Sonuç olarak, CD11b ekspresyonu AML hastalarında sadece tanısal değil, aynı zamanda prognostik amaçla da değerlendirilebilecek önemli bir biyobelirteç olarak öne çıkmaktadır. CD11b'nin AML tedavi süreçlerinde bireyselleştirilmiş yaklaşım geliştirilmesinde kullanılabilecek potansiyel bir parametre olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the prognostic significance of CD11b surface molecule expression in 50 adult patients diagnosed with Acute Myeloid Leukemia (AML), and to investigate its association with biochemical, hematological, and coagulation parameters. CD11b expression levels were retrospectively analyzed alongside patient demographics, complete blood count parameters, liver and kidney function tests, inflammation markers, and coagulation values.The results revealed that higher levels of CD11b expression were significantly associated with increased values of certain liver enzymes (ALT, AST, ALP, GGT), LDH, CRP, and D-dimer. These findings support the potential role of CD11b in AML pathophysiology and underline its prognostic value. Furthermore, the relationship between CD11b and inflammatory processes, cellular destruction, and coagulopathic complications is noteworthy. In conclusion, CD11b expression emerges as a valuable biomarker that may not only assist in diagnosis but also offer prognostic insights in AML patients. CD11b may serve as a promising parameter for the development of personalized treatment strategies in AML.