Arşiv depolarının önleyici koruma bağlamında incelenmesi ve koruma açısından iyileştirme önerileri: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne ait iki arşiv deposu örneği
An examination of arcihive storage facilities in the context of preventive conservation and improvement suggestions in terms of conservation: The case of two archive repositaries belonging to the General Directorate of Population and Citizenship Affairs
- Tez No: 968088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ÇAĞLAR ERYURT, PROF. DR. ALPASLAN HAMDİ KUZUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez kapsamında, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Arşivleri Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan arşiv depolarının mevcut korunma durumları, önleyici koruma yaklaşımları çerçevesinde incelenmiş ve bu doğrultuda koruma önerileri sunulmuştur. Nüfus arşivleri koleksiyonun bulunduğu on sekiz adet arşiv deposunun arasından, örneklem yöntemiyle iki farklı arşiv deposu seçilmiştir. Seçilen arşiv depolarında, koleksiyonun bozulmasına neden olabilecek faktörler araştırılmıştır; bu faktörler göz önünde bulundurularak, koleksiyonun koruma durumu önleyici koruma açısından incelenmiştir. Çevresel faktörlere yönelik ışık, sıcaklık ve bağıl nem gibi değerlerin tespit edilmesi amacıyla ölçüm cihazları kullanılarak veriler toplanmış; biyolojik zararlılar için tuzaklar ile izleme çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca fiziksel şartlar ve arşiv koleksiyonu üzerinde bozulmalara neden olabilecek diğer faktörler gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler ve gözlemler doğrultusunda, koleksiyonun gelecek kuşaklara bozulmadan aktarılmasını sağlamak amacıyla önleyici koruma önerileri sunulmuştur. Bununla birlikte, arşiv depolarının mevcut koruma durumu sistematik bir şekilde analiz edilerek, önleyici koruma yaklaşımlarına yönelik uygulanabilir ve yönlendirici öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the current protection status of archive repositories within the General Directorate of Population and Citizenship Affairs Department of the Population Archives was examined within the framework of preventive protection approaches and protection suggestions were presented accordingly. Two separate archive repositories were selected using the sampling method among eighteen archive repositories where the population archive collection is located. Factors that may cause deterioration of the collection in the selected archive repositories were investigated; considering these factors, the protection status of the collection in terms of preventive protection was examined. Data was collected using measurement devices to determine values such as light, temperature, and relative humidity for environmental factors; monitoring studies were conducted with traps for biological pests. In addition, physical conditions and other factors that may cause deterioration in the archive collection were observed. In line with the obtained data and observations, preventive protection suggestions were presented in order to ensure that the collection is transferred to future generations without deterioration. In addition, the current protection status of the archive repositories was systematically analyzed and applicable and guiding suggestions were developed for preventive protection approaches.