Standardized surgical guide for proximal femoral osteotomy
Proksimal femor osteotomi için standartlaştırılmış cerrahi kılavuz
  1. Tez No: 968089
  2. Yazar: MANAR MOHAMMED ALI AHMED EDRIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Çocuk Cerrahisi, Orthopedics and Traumatology, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik ve Biyomedikal Nöroteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, doğruluk, kullanılabilirlik ve verimliliğe odaklanarak pediatrik proksimal femoral osteotomi için 3 boyutlu yazdırılmış standart bir cerrahi kılavuz geliştirmek ve değerlendirmektir. Kılavuz, mekanik uygulanabilirlik, anatomik adaptasyon ve cerrahi uygulanabilirlik göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve polilaktik asit (PLA) ile füzyon biriktirme modellemesi (FDM) kullanılarak üretilmiştir. Deneyler, İstanbul Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda farklı deneyim seviyelerine sahip cerrahlar tarafından beş kompozit femoral model üzerinde gerçekleştirilmiştir. Femoral anteversiyon ve boyun-şaft açısının planlanan düzeltmeleri, elde edilen postoperatif sonuçlarla karşılaştırılırken, operasyon süresi ve öğrenme eğrisi ikincil parametreler olarak değerlendirildi. Ameliyat sonrası hizalama, angülasyon için 1.26° ± 0.80 ve rotasyon için 0.94° ± 0.93 ortalama sapmalarla yüksek doğruluk gösterdi. Anketler aracılığıyla yapılan kullanılabilirlik testleri, cerrahların genel işlevselliği 4.6 ± 0.89 ve düzeltme doğruluğunu 4.2 ± 0.45 olarak derecelendirmesiyle olumlu değerlendirmeler sağladı. Kirschner teli başına gereken ortalama süre 1.8 dakika olup, denemeler veya cerrah deneyim seviyeleri arasında önemli bir fark gözlenmemiştir; bu da kısa bir öğrenme eğrisi ve kolay benimsenme anlamına gelmektedir. Bu bulgular, önerilen kılavuzun simüle edilmiş osteotomilerde doğru, tekrarlanabilir ve verimli bir performans sağladığını ve pediatrik ortopedik cerrahideki potansiyel uygulamasını desteklediğini göstermektedir. Çeşitli femoral morfolojilerde tekrarlanabilirliği doğrulamak için anatomik örnekler ve klinik çalışmalarla daha fazla doğrulama önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop and evaluate a 3D-printed standardized surgical guide for pediatric proximal femoral osteotomy, focusing on accuracy, usability, and efficiency. The guide was designed with consideration of mechanical feasibility, anatomical adaptation, and surgical applicability, and fabricated using fused deposition modeling (FDM) with polylactic acid (PLA). Experiments were conducted on five composite femoral models at the Department of Orthopedics and Traumatology, Istanbul University, by surgeons with varying levels of experience. Planned corrections of femoral anteversion and neck–shaft angle were compared with achieved postoperative outcomes, while operative time and learning curve were assessed as secondary parameters. Postoperative alignment showed high accuracy, with mean deviations of 1.26° ± 0.80 for angulation and 0.94° ± 0.93 for rotation. Usability testing through structured questionnaires yielded favorable evaluations, with surgeons rating overall functionality at 4.6 ± 0.89 and accuracy of correction at 4.2 ± 0.45. The mean time required per Kirschner wire was 1.8 minutes, with no major differences observed between trials or surgeon experience levels, indicating a short learning curve and ease of adoption. These findings demonstrate that the proposed guide provides accurate, reproducible, and efficient performance in simulated osteotomies, supporting its potential application in pediatric orthopaedic surgery. Further validation with anatomical specimens and clinical trials is recommended to confirm reproducibility across diverse femoral morphologies