Kesirler konusunun eğitsel dijital oyunlarla öğretiminin öğrencilerin akademik başarı, mutluluk, motivasyon ve stres düzeylerine etkisi
The effect of the mathematics course fractions topic processed with educational digital games on students' academic success, happiness, motivation and stress levels
  1. Tez No: 968153
  2. Yazar: MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ERGEN, DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin matematik dersi kesirler konusunun eğitsel dijital oyunlarla öğretiminin akademik başarı, mutluluk (serotonin), motivasyon (dopamin) ve stres (kortizol) düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden tek gruplu ön test-son test deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, bir devlet okulunun 3. sınıfında öğrenim gören ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile belirlenen on dört öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kesirler Başarı Testi”ve öğrencilerden alınan tükürük örneklerinden elde edilen serotonin, dopamin ve kortizol hormon düzeyleri aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, bağımlı örneklem t-testi ve korelasyon analizleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, kesirler konusunun eğitsel dijital oyunlarla öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarında anlamlı bir artış sağladığını göstermektedir. Ayrıca, uygulama sonrasında öğrencilerin tükürük serotonin ve dopamin düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış, tükürük kortizol düzeylerinde ise anlamlı bir azalma gözlemlenmiştir. Korelasyon analizi, serotonin ile dopamin düzeyleri arasında güçlü ve pozitif bir ilişki; dopamin ile 'Kesirlerin Kullanımı' alt boyut puanı arasında ise orta güçte, negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar ışığında, kesirler konusunun eğitsel dijital oyunlarla öğretiminin öğrencilerin duyuşsal ve bilişsel gelişimlerine olumlu katkılar sunabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of teaching fractions in mathematics to third-grade primary school students using educational digital games on their academic achievement, happiness (serotonin), motivation (dopamine), and stress (cortisol) levels.The study was designed using a single-group pretest-posttest experimental design, a quantitative research design. The study sample consisted of fourteen third-grade students in a public school and was selected through convenience sampling. Data were collected using the“Fractions Achievement Test”developed by the researcher and serotonin, dopamine, and cortisol hormone levels obtained from saliva samples taken from the students. The collected data were analyzed using the SPSS 22 package program. The obtained data were examined using dependent samples t-test and correlation analyses. The findings of the study show that teaching fractions using educational digital games provided a significant increase in the students' academic achievement. In addition, a statistically significant increase in the students' salivary serotonin and dopamine levels, and a significant decrease in their salivary cortisol levels were observed after the application. Correlation analysis revealed a strong, positive relationship between serotonin and dopamine levels, and a moderate, negative, and significant relationship between dopamine and the“Use of Fractions”subscale score. In light of these results, teaching fractions through educational digital games can positively contribute to students' affective and cognitive development.