Gümüş diamin florürün remineralizasyon ve renkleşme potansiyelinin İn-Vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of remineralization and staining potential of silver diamine fluoride
  1. Tez No: 968197
  2. Yazar: SILA BOLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN SEYMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, çocuk diş hekimliğinde sıklıkla karşılaşılan erken çocukluk çağı çürüklerinin tedavisinde kullanılan remineralizasyon ajanlarının etkinliklerini değerlendirmek ve özellikle %38'lik gümüş diamin florürün (GDF) remineralizasyon kapasitesi ile renklenme potansiyelini incelemektir. Çalışmada GDF'nin jel ve likit formları, GDF ile potasyum iyodür (KI) kombinasyonu ve sodyum florür karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Remineralizasyon etkinliği, DIAGNOdent lazer floresans cihazı, mikro-bilgisayarlı tomografi (Micro-CT) ve taramalı elektron mikroskobu-enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (SEM-EDX) analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, likit formdaki GDF'nin remineralizasyon açısından en yüksek etkinliği sağladığını, KI eklendiğinde remineralizasyonun nisbeten azaldığını göstermiştir. Öte yandan, renklenme analizleri, GDF ve KI kombinasyonunun estetik açıdan daha avantajlı olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuçları, GDF'nin klinik olarak etkili bir çürük durdurucu ajan olduğunu, ancak oluşturduğu renk değişikliklerinin anterior bölgelerde estetik kısıtlılık yaratabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, KI gibi ajanlarla birlikte kullanımının, estetik kaygıların vii azaltılmasında etkili bir strateji olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, bu çalışmada daha önce sınırlı sayıda değerlendirilen jel formda GDF'nin etkinliğinin araştırılmış olması ve remineralizasyon değerlendirmesinde birden fazla analiz yönteminin bir arada kullanılması, literatüre önemli katkılar sunmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın, hem tedavi etkinliği hem de estetik sonuçlar açısından minimal invaziv yaklaşımlar için bilimsel kanıt oluşturarak, GDF'nin klinik kullanımına ilişkin daha bilinçli kararlar alınmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This in vitro study aimed to evaluate the effectiveness of remineralization agents commonly used in treating early childhood caries, with a particular focus on the remineralization capacity and staining potential of 38% silver diamine fluoride (SDF). SDF's gel and liquid forms, the SDF combination with potassium iodide (KI), and sodium fluoride were comparatively analyzed on primary teeth. Remineralization efficacy was assessed using DIAGNOdent laser fluorescence, micro- computed tomography (Micro-CT), and scanning electron microscopy with energy- dispersive X-ray spectroscopy (SEM-EDX). The results revealed that the liquid form of SDF provided the highest remineralization effect, especially when used without KI. On the other hand, color analysis demonstrated that the combination of SDF and KI resulted in less discoloration, indicating a more favorable outcome in terms of esthetics. The findings of this study suggest that SDF is a clinically effective caries-arresting agent; however, its esthetic limitations due to irreversible black staining may restrict its use, particularly in anterior teeth. The addition of KI appears to be a promising strategy to mitigate these esthetic concerns. Notably, the investigation of the gel form of SDF—an area with limited existing research—and the combined use of three analytical methods to assess remineralization represent significant contributions to the literature. In conclusion, it is thought that this study will contribute to making more informed decisions regarding the clinical use of SDF by providing scientific evidence for minimally invasive approaches in terms of both treatment efficacy and aesthetic results.