Gümüş diamin florür ile ilişkili diş renklenmesini azaltmaya yönelik farklı yaklaşımların remineralizasyon potansiyeli üzerine etkileri
Effects of different materials used to reduce silver diamine fluoride associated tooth discoloration on remineralization potential
  1. Tez No: 939779
  2. Yazar: DEMET BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERVE AKÇAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, demineralize dentin yüzeyine uygulanan gümüş diamin florürün (GDF) neden olduğu renklenmeyi azaltmaya yönelik oluşturulan farklı kombinasyonların, remineralizasyon kapasitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Ayrıca çalışma kapsamında potasyum iyodür, hidrojen peroksit ve glutatyon ile oluşturulan bu kombinasyonların GDF uygulamasına bağlı oluşan renklenmeyi azaltma üzerindeki etkileri de incelendi. Gereç ve Yöntem: Çalışmada uygunluk kriterlerini karşılayan 120 adet çürüksüz süt molar diş kullanıldı. Dişler, GDF (Riva Star, SDI Dental Ltd., Avustralya) solüsyonunun; potasyum iyodür (Riva Star, SDI Dental Ltd., Avustralya), hidrojen peroksit (Opalescence Boost, Ultradent Products, Utah, ABD) ve glutatyon (AFG Bioscience, Northbrook, ABD) ile kombinasyonlarını içeren 6 çalışma grubuna ayrıldı: Grup 1: %38 GDF (pozitif kontrol); Grup 2: %38 GDF + Potasyum İyodür; Grup 3: %38 GDF + %40 Hidrojen Peroksit; Grup 4: %38 GDF + Potasyum İyodür + %40 Hidrojen Peroksit; Grup 5: %38 GDF & %20 Glutatyon; Grup 6: %38 GDF & %20 Glutatyon + Potasyum İyodür. Örnekler 96 saat boyunca demineralizasyon solüsyonunda bekletilerek yapay dentin çürüğü oluşturulduktan sonra, demineralize dentin yüzeylerine ilgili materyaller uygulandı. Materyal uygulanmış örnekler, ağız içi pH değişikliklerini taklit etmek amacıyla 7 gün boyunca 24 saatlik pH siklusuna tabi tutuldu. Siklus sonrasında dentin dokusundaki değişiklikler, mikrosertlik, spektrofotometre, konfokal lazer mikroskop (CLSM) analizleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis aims to comparatively evaluate the effects of various combinations designed to reduce the discoloration caused by silver diamine fluoride (SDF) application on demineralized dentin surfaces, particularly in relation to their impact on remineralization capacity. Additionally, the study investigates the effectiveness of these combinations, which include potassium iodide, hydrogen peroxide, and glutathione, in reducing SDF-induced discoloration. Materials and Methods: In this study, 120 caries-free primary molar teeth meeting the inclusion criteria were used. The teeth were divided into six study groups, each containing a combination of SDF (Riva Star, SDI Ltd., Australia) with potassium iodide (Riva Star, SDI Ltd., Australia), hydrogen peroxide (Opalescence Boost, Ultradent Products, South Jordan, Utah, USA) and glutathione (AFG Bioscience, Northbrook, USA): Group 1: 38% SDF (positive control), Group 2: 38% SDF + Potassium Iodide, Group 3: 38% SDF + 40% Hydrogen Peroxide, Group 4: 38% SDF + Potassium Iodide + 40% Hydrogen Peroxide, Group 5: 38% SDF & 20% Glutathione, Group 6: 38% SDF & 20% Glutathione + Potassium Iodide. After inducing artificial dentin caries by immersing the samples in a demineralizing solution for 96 hours, the relevant materials were applied to the demineralized dentin surfaces. The treated samples were subjected to a 24-hour pH cycle for 7 days to simulate intraoral pH changes. Following the pH cycle, changes in the dentin tissue were evaluated using microhardness testing, spectrophotometry, and confocal laser scanning microscopy (CLSM) analyses.