Değirmendere havzasında bazı kirleticilerin düzeyleri ve ortama etkileri
Some pollutants levels at Değirmendere area and their effects to environment
- Tez No: 96821
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Çalışmada, Trabzon il sınırları içerisinde bulunan Değirmendere havzasındaki bazı işletmelerin atık sularının dereye olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Değirmendere' ye atık su deşarj eden beş işletmeden alınan atık sular ile dere üzerinde belirlenen üç istasyondan alınan su örneklerinde fizikokimyasal parametreler (sıcaklık, pH, askıda katı madde) ve kimyasal oksijen ihtiyacı, sülfat, krom, yağ ve gres tayinleri yapılmıştır. Ayrıca zehirlilik seyreltme faktörü de tespit edilmiştir. Araştırma süresince dere suyunda ölçülen fizikokimyasal parametrelerden sıcaklık 2 - 15 °C, pH 6.4 - 7.0, askıda katı madde 4 - 404 mg/L olarak belirlenmiştir. Bunun yanında kimyasal oksijen ihtiyacı 24 - 127 mg/L, sülfat 20 - 71 mg/L, krom 0.0022 - 0.0196 mg/L, yağ ve gres 4.4 - 16.2 mg/L değerleri arasında değiştiği tespit edilmiştir. Tesis atık sularında ise bu değerler ; sıcaklık 11 - 89 °C, pH 6.4 - 9.4, askıda katı madde 181 - 16200 mg/L, kimyasal oksijen ihtiyacı 60-818 mg/L, sülfat 44 - 78 mg/L, krom 0.0172 - 0.7222 mg/L, yağ ve gres ise 4 - 16.3 mg/L' ye ulaşmıştır. Araştırma boyunca deşarj noktasında ölçülen değerler, dere suyu istasyonlarında ölçülen değerlerden daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca dere suyunda ölçülen parametreler zamana bağlı olarak sıcaklık hariç farklılık göstermemiştir. Bu bulgular ışığında Değirmendere' de bulunan endüstriyel kuruluşların dereye direkt bıraktığı atık sularla havzayı etkilediği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Değirmendere, Trabzon, Endüstriyel atıklar, Su kirliliği, KOÎ, AKM, Yağ ve Gres, Krom, Sülfat V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Some Pollutants Levels At Değirmendere Area And Their Effects to environment In this study the effect of discharge waters from some industrial establishments located on Değirmendere basin in Trabzon were investigated. Physico-chemical parameters (temperature, pH, suspended solid matter, SSM), chemical oxygen demand (COD), sulphate, chrome, oil and grease were assessed on samples which have taken from three different stations in the stream and discharge waters. In addition, poisonous dilution factor was also checked. Among the physico-chemical parameters; temperature, pH and SSM ranged between 2 and 15°C, 6.4 and 7.0, 4 and 404 mg/L, respectively during study period in stream water, while ranges of COD, sulphate, chrome, oil and grease were 24-127 mg/L, 20-71 mg/,L, 0.0022- 0.0196 mg/L and 4.4- 16.2mg/L. Values in discharge waters of establishments were as follows; temperature 11-89 °C, pH 6.4 - 9.4 SSM 181- 16200 mg/L, COD 60-818mg/L, sulphate 44-78mg/L, chrome 0.0172- 0.7222mg/L, oil and grease 4.0-16.3mg/l. Values measured in stream stations during the study period were found considerably higher than those measured in discharge stations. Parameters measured in stream water did not exhibit any temporal variations with exception of the temperature. As a conclusion discharges of the industrial establishments have direct or indirect influences on the water quality of the Değirmendere. Key Words : Değirmendere, Trabzon, Industrial discharges, Water pollution, SSM, COD, Oil and Grease, Chrome, Sulphate VI