Ahşap palet üretimi yapan işletmelerde iş güvenliği açısından tehlikeler, riskler, önlemler ve bir örnek çalışma
Hazards, risks, precautions and a case study in terms of occupational safety in wooden pallet manufacturing enterprises
- Tez No: 968221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, ahşap palet üretimi yapan işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği (İSG) açısından ortaya çıkan tehlike ve riskleri tespit etmeyi, farklı risk değerlendirme yöntemleri aracılığıyla önceliklendirmeyi ve bunlara yönelik öneriler geliştirmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın temel problemi, üretim, stok ve sevkiyat süreçlerinde çalışanların maruz kaldığı fiziksel, kimyasal, ergonomik ve organizasyonel risklerin yeterince sistematik bir biçimde belirlenememesi ve bu durumun iş kazaları ile meslek hastalıklarını artırmasıdır. Bu bağlamda, saha gözlemleri, çalışanlarla yapılan yarı yapısal görüşmeler ve işletmelerden temin edilen ortam ölçüm raporları kullanılarak veri toplanmıştır. Risk değerlendirmesi aşamasında üç farklı yöntem bir arada kullanılmıştır. Öncelikle, hızlı tarama amacıyla L Tipi Matris yöntemi uygulanmış; ardından tehlikelerin maruziyet sıklığını da içeren Fine-Kinney yöntemiyle ayrıntılı puanlama yapılmış ve son olarak süreç odaklı analizler için FMEA (Hata Türü ve Etkileri Analizi) yöntemi tercih edilmiştir. Bu sayede her yöntemin güçlü ve zayıf yanları avantajlı biçimde kullanılarak hem fiziksel yaralanmaya yol açan hem de sistemsel kusurlardan kaynaklanan riskler aynı platformda karşılaştırılabilmiştir. Elde edilen bulgular, özellikle eğitimsiz personelin kesici makineleri kullanması, kişisel koruyucu donanım eksikliği, bakım-onarım sonrası güvenlik tertibatlarının yerine takılmaması ile depo alanında yanlış istifleme ve yetkisiz erişim gibi tehlikelerin ön planda olduğunu göstermiştir. Risk skorlarına göre en yüksek önceliğe sahip alanlar, üretim hattındaki makine güvenliği eksiklikleri ve depo-sevkiyat süreçlerindeki organizasyonel hatalar olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, entegre risk yönetimi yaklaşımı önerilmiş; İSG eğitimlerinin periyodik olarak tekrarlanması, makine ve ekipman bakımlarının dijital ortama taşınması, depolama alanlarında uyarı sistemlerinin güçlendirilmesi ve dijital izleme teknolojilerinin (IoT tabanlı sensörler) kullanılması gibi somut iyileştirme adımları sunulmuştur. Bu yaklaşımlar hem iş kazası oranlarını hem de meslek hastalıklarını azaltmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the hazards and risks in terms of occupational health and safety (OHS) in wooden pallet manufacturing enterprises, prioritize them through different risk assessment methods and develop recommendations for them. The main problem of the research is that the physical, chemical, ergonomic and organizational risks that employees are exposed to in production, stock and shipment processes are not identified systematically enough and this situation increases occupational accidents and occupational diseases. In this context, data were collected through field observations, semi-structured interviews with employees and environment measurement reports obtained from enterprises. Three different methods were used together in the risk assessment phase. First, the L Type Matrix method was applied for quick screening, followed by detailed scoring with the Fine-Kinney method, including the frequency of exposure to hazards, and finally the FMEA (Failure Mode and Effects Analysis) method was preferred for process-oriented analysis. In this way, the strengths and weaknesses of each method were used advantageously to compare the risks of both physical injury and systemic defects on the same platform. The findings showed that hazards such as the use of cutting machines by untrained personnel, lack of personal protective equipment, failure to replace safety devices after maintenance and repair, and improper stacking and unauthorized access in the warehouse area were at the forefront. According to the risk scores, the highest priority areas were identified as machine safety deficiencies in the production line and organizational failures in the warehouse-shipment processes. As a result, an integrated risk management approach was proposed and concrete improvement steps were presented, such as periodically repeating OHS trainings, digitizing machine and equipment maintenance, strengthening warning systems in storage areas, and using digital monitoring technologies (IoT-based sensors). These approaches aim to reduce both occupational accident rates and occupational diseases.