Yakın partner şiddetine maruz kalan kadınlarda travma sonrası stres bozukluğu ve psikolojik dayanıklılık
Post-traumatic stress disorder and psychological resilience in women exposed to intimate partner violence
- Tez No: 968240
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ALKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, yakın partner şiddetine maruz kalan ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) belirtileri gösteren kadınların psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile depresyon, anksiyete ve stres düzeyi arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Alanyazında bu gruptaki bireylerde depresyon, anksiyete ve TSSB prevalansının yüksek olduğu gösterilmiştir. Psikolojik dayanıklılık, bireyin travmatik yaşantılar karşısında gösterdiği uyum ve başetme becerisini ifade eden önemli bir kavramdır ve TSSB gelişiminde belirleyici bir faktör olabileceği düşünülmektedir. Araştırma, son altı ay içerisinde en az bir kez partner şiddetine maruz kalmış, 18 yaş ve üzeri 100 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Nicel yöntem ve ilişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışma, İzmir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'nde hizmet alan kadınlardan oluşan örneklemle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde SCID-5, CAPS-5, PCL-5, DASS-42 ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, psikolojik dayanıklılığın toplam puanı ile TSSB belirtileri arasında anlamlı bir ilişki olmadığını; ancak dayanıklılığın bazı alt boyutlarının PCL-5 puanlarıyla pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, TSSB belirtileri ile depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasında güçlü ve anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Bu sonuçlar, psikolojik dayanıklılığın TSSB üzerindeki etkisinin karmaşık bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between psychological resilience and levels of depression and anxiety in women exposed to intimate partner violence (IPV) who exhibit symptoms of post-traumatic stress disorder (PTSD). Previous research indicates high rates of depression, anxiety, and PTSD among women subjected to IPV. Psychological resilience, defined as an individual's capacity to cope with and recover from trauma, is considered a key factor influencing PTSD outcomes. The study sample consisted of 100 women over the age of 18 who had experienced at least one instance of partner violence within the past six months. Using a quantitative, cross-sectional design with a correlational model, data were collected from women receiving services at the Violence Prevention and Monitoring Center affiliated with the İzmir Provincial Directorate of Family and Social Services. Assessment tools included the SCID-5, CAPS-5, PCL-5, DASS-42, and the Psychological Resilience Scale for Adults. This study found no significant correlation between overall psychological resilience and post-traumatic stress symptoms as measured by the PCL-5. However, specific resilience sub-dimensions were positively associated with PTSD symptom severity. Furthermore, PTSD symptoms exhibited strong positive correlations with depression, anxiety, and stress levels assessed via the DASS-42. Conversely, overall psychological resilience showed no significant relationship with mood-related symptoms or demographic factors. These results underscore the close relation between PTSD and affective disorders, while highlighting the complex role of psychological resilience in trauma-related psychopathology.