Yaşlı diyet indeksi ve diyet tarama aracının yaşlı popülasyonda Türkçe geçerlik ve güvenilirlik çalışmasının yapılması ve diyet kalitesiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Conducting the validity and reliability study of the elderly diet index and diet screening tool in the elderly population in Turkish and evaluation of its relationship with diet quality
- Tez No: 968241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada yaşlı yetişkinlerin beslenme kalitesini ve beslenme yetersizliğini saptamak amacıyla Türkçe'ye uyarlanmak istenen Diyet Tarama Aracı (DST) ve Yaşlı Diyet İndeksi (EDI) araçlarının geçerlik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olup uyarlanan araçların yaşlı yetişkinlere uygulanmasıyla elde edilen sonuçlar, Mini Nutrisyonel Değerlendirme-Kısa Form (MNA-SF) ve Sağlıklı Yeme İndeksi-Yaşlı Yetişkinler (HEI-OA) araçlarının sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında 385 yaşlı yetişkine genel bilgiler, MNA-SF, DST, EDI ve besin tüketim kaydını içeren anket formu uygulanmıştır. DST ölçeğine ilişkin yapılan açıklayıcı faktör analizi (AFA) sonucunda, üç faktörlü sekiz maddelik bir yapı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the validity and reliability study of the Diet Screening Tool (DST) and the Elderly Diet Index (EDI) tools, which were intended to be adapted into Turkish in order to determine the nutritional quality and nutritional deficiencies of older adults, was conducted, and the results obtained by administering the adapted tools to older adults were compared with the results of the Mini Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF) and the Healthy Eating Index-Older Adults (HEI-OA) tools. Within the scope of the study, a questionnaire form including general information, MNA-SF, DST, EDI, and food consumption records was administered to 385 older adults. As a result of the explanatory factor analysis (EFA) performed on the DST scale, a three-factor eight-item structure was obtained.