Özel yetenekli öğrencilerin okuma motivasyonu, tutumu ve kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between reading motivation, attitude, and anxiety among gifted students
  1. Tez No: 968246
  2. Yazar: HATİCE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yetenekli öğrencilerin okuma motivasyonu, tutumu ve kaygısı arasındaki ilişkileri incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel desende yürütülen araştırmanın örneklemini, TÜİK tarafından belirlenen istatistiki bölge birimleri sınıflandırması kapsamında 12 bölgeden belirlenen illerdeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrenim gören ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen 648 öğrenci oluşturmaktadır. Betimsel istatistiklere göre, öğrencilerin okuma motivasyonu ve okuma tutumlarının nispeten yüksek düzeyde, okuma kaygısının ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analiz sonucunda, okuma motivasyonunun okuma kaygısı ile negatif yönde, okuma tutumu ile pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, okuma kaygısının okuma tutumu ile arasında negatif yönde bir ilişki bulunmaktadır. Okuma motivasyonu, okuma kaygısı ve okuma tutumu arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla oluşturulan kavramsal model, yapısal eşitlik modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgular, okuma motivasyonun öğrencilerin okuma tutumları üzerinde doğrudan etkili olduğunu ve aynı zamanda bu etkinin okuma kaygısının kısmi aracılığıyla dolaylı olarak gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Modelde yer alan yol katsayıları, okuma motivasyonun, okuma kaygısını azaltıcı etkisine ve okuma kaygısının okuma tutumu üzerindeki negatif yöndeki etkisine işaret etmektedir. Araştırmada elde edilen sonuçlar, okuma eğitimi programlarında öğrencilerin kitap okuma motivasyonu artırıcı çalışmalara yer verilmesinin okuma kaygısını azaltacağı ve okumaya yönelik olumlu tutum geliştirmelerine katkı sağlayacağını göstermektedir. Bu doğrultuda eğitim programlarının kitap okuma motivasyonunu artıracak içerik ve yöntemlerle yapılandırılması, öğrencilerin okuma kaygısını azaltırken okuma sürecine yönelik olumlu tutum geliştirmelerini destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships among reading motivation, attitude, and anxiety of gifted students. The research was conducted using a correlational design, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 648 students studying at Science and Art Centers (BİLSEM) located in provinces selected from 12 regions based on the Statistical Region Units Classification defined by the Turkish Statistical Institute (TÜİK). The participants were determined using the criterion sampling method, a type of purposive sampling. According to descriptive statistics, students' reading motivation and reading attitudes were found to be relatively high, while their level of reading anxiety was moderate. The results of the correlation analysis showed that reading motivation was negatively correlated with reading anxiety and positively correlated with reading attitude. In addition, a negative relationship was found between reading anxiety and reading attitude. The conceptual model developed to examine the relationships among reading motivation, reading anxiety, and reading attitude was analyzed using structural equation modeling. The findings revealed that reading motivation has a direct effect on students' reading attitudes and also an indirect effect mediated partially by reading anxiety. The path coefficients in the model indicated that reading motivation reduces reading anxiety, and reading anxiety negatively affects reading attitude. The results suggest that incorporating activities to enhance students' motivation for reading in reading education programs can help reduce reading anxiety and contribute to the development of positive reading attitudes. In this context, structuring educational programs with content and methods that increase reading motivation may support students in developing more positive attitudes toward the reading process while alleviating their anxiety.