Rethinking auteur and authority on creative actors in Turkish video game industry
Türk video oyun endüstrisinde yaratıcı aktörler üzerine yazarlık ve otorite kavramlarını yeniden düşünmek
- Tez No: 968288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER DİKKOL AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, yaratıcı süreçlerin, başka bir deyişle video oyun endüstrisindeki yazarlığın zaman içinde nasıl geliştiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, modern video oyun endüstrisinde bireysel yaratıcılık ve kurumsal kontrol arasındaki gerilimi incelemektedir. Modern video oyunlarının önünü açan eski zamanlardaki oyunlardan dijital oyunların olduğu modern endüstriye kadar uzanan bir yolculuk yapan çalışma, yaratıcı yazarlığın teknolojik ve endüstriyel gelişmelerin yanı sıra ekonomik gelişmelerle birlikte nasıl değiştiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, yönetmeni tekil bir sanatsal vizyon olarak merkeze alan geleneksel film teorilerinden biri olan Auteur Teorisi üzerine inşa edilmiştir. Ancak bu teori, modern video oyun endüstrisinin gelişim süreçlerini incelemek için yeterli değildir. Modern video oyunları, özellikle AAA ve AA oyunları, bireylerin yaratıcı vizyonları yerine kurumsal hiyerarşilerin etkisi altında üretilmektedir. Hideo Kojima, Shigeru Miyamoto, Hidetaka Miyazaki, Sony, Nintendo ve Microsoft gibi önemli bireyler ve stüdyoların derinlemesine analizleri yoluyla, bu çalışma bireysel otoritenin nasıl yönetim kurullarına dönüştüğünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, Auteur Teorisinin uygulanabilirliğini desteklemek ve test etmek için, tezde Türk video oyun endüstrisinden sektör profesyonelleriyle niteliksel görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler, geliştiricilerin video oyun endüstrisinin mevcut durumunu nasıl anladıklarına dair ampirik bilgiler sağlamaktadır. Bulgular, yaratıcı vizyonun yapısal otoriteler tarafından şekillendirildiği veya kısıtlandığı yönündeki çalışmanın ana iddiasını büyük ölçüde desteklemektedir. Bu bağlamda, bu çalışma, kâr odaklı kaygılarla şekillenen modern video oyunlarında yazarlığı analiz etmek için doğru bir bakış açısı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore how creative processes, in other words the authorship in the video game industry evolved throughout the time. The study explores the tension between individual creativity and institutional control in the modern video game industry. Tracing back to the games from ancient times, which paved the way for modern video games, to modern industry with digital gaming, the study aims to explore how creative authorship has shifted alongside technological and industrial developments as well as economic. The study is built on one of the traditional film theories, Auteur Theory which centers the director as the singular artistic vision. However, the theory is not enough to explore the development processes of modern video game industry. Modern video games, especially AAA and AA games, are produced under the effect of corporate hierarchies instead of creative visions of individuals. Through in-depth analyses of both key individuals and studios like Hideo Kojima, Shigeru Miyamoto, Hidetaka Miyazaki, Sony, Nintendo and Microsoft, the study aims to identify how the individual authority turned into executive boards. Additionally, to support and test the applicability of Auteur Theory, the thesis conducted qualitative interviews with sector professionals from Turkish video game industry. These interviews provide empirical insight about how developers understand the current situation of video game industry. The findings provide greatly the main claim of the study in which the creative vision is shaped or constrained by structural authorities. In that regard, this study aims to provide an accurate lens for analyzing the authorship in modern video games shaped by profit-based concerns.