Choice from lists in game theory and mechanism design
Oyun kuramı ve mekanizma tasarımında listelerden seçim
- Tez No: 968315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUH AYGÜN DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Oyun kuramı seçimleri tercihler üzerinden ya da seçimi ilksel bir unsur olarak ele alarak modeller. Bu tez, oyuncuların listelerden seçim yaptığı stratejik ortamları ele alır ve bu yaklaşımı oyun kuramı ve mekanizma tasarımına uygular. Liste temelli bir stratejik çerçeve ile buna karşılık gelen denge kavramı tanımlanır; genel varlık ve teklik koşulları verilir. Mekanizma tasarımında, bu çerçevede uygulanabilirlik problemi incelenir ve gereklilik-yeterlilik koşulları türetilir. Her oyuncunun tam menüsünü koruyup sıralamalar aracılığıyla seçimleri yönlendiren Liberteryen Paternalist mekanizmalar analiz edilir ve hangi koşullarda bir kuralı uyguladıkları karakterize edilir. Son olarak, verimlilik iki farklı yaklaşımla incelenmektedir: yeni bir yaklaşım olarak mekanizmaların verimliliği ve literatürde standart olan sosyal seçim kurallarının verimliliği.
Özet (Çeviri)
Game theory models choice via preferences or treats choice as primitive. This thesis studies strategic environments in which players choose from lists and integrates this perspective into game theory and mechanism design. It develops a list-based framework with a corresponding equilibrium notion and presents existence and uniqueness conditions. In mechanism design, the implementation problem within this framework is visited and necessary and sufficient conditions are derived. Libertarian Paternalist mechanisms, which preserve each player's full menu while steering choices via ordering, are analyzed, and the conditions for implementation are characterized. Finally, efficiency is analyzed through two different approaches: efficiency of mechanisms, a novel approach, and efficiency of social choice rules, the standard in the literature.