Maden sahalarındaki aramalarda yapay zeka destekli yaklaşımların başarıya etkisi
The impact of artificial intelligence-based solutions on research success in mining fields
- Tez No: 968316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜRSEL EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
MadencBlBk sektörü, doğal kaynakların keşfB ve çıkarılması süreçlerBnde önemlB teknolojBk gelBşmelerB benBmsemeye devam etmektedBr. Son yıllarda, yapay zekâ (YZ) teknolojBlerB, maden arama süreçlerBnB ByBleştBrmek BçBn gBderek daha fazla kullanılmaktadır. YZ desteklB uygulamalar, verBlerBn analBzBnB hızlandırmak, rBsklerB azaltmak ve çevresel etkBlerB mBnBmBze etmek gBbB bBrçok avantaj sunmaktadır. Bu araştırma, maden sahalarında yapay zekâ desteklB arama yöntemlerBnBn başarısına olan etkBlerB BncelemektedBr. Bu araştırmanın amacı, maden sahalarında yapay zekâ desteklB arama süreçlerBnBn verBmlBlBğBnB artırma potansByelBnB ve başarıya etkBsBnB BncelemektBr. Araştırma, YZ'nBn maden yataklarının keşfB, mBneral analBzB, çevresel etkBlerBn BzlenmesB ve malByetlerBn düşürülmesB gBbB alanlardakB etkBlerBnB değerlendBrmeyB hedeflemektedBr. MadencBlBk endüstrBsB, doğal kaynakları etkBn bBr şekBlde kullanma ve çevresel etkBlerB mBnBmBze etme konusunda büyük bBr sorumluluk taşımaktadır. Yapay zekâ, bu süreçlerB daha verBmlB, güvenlB ve çevre dostu hale getBrebBlme potansByelBne sahBptBr. Bu nedenle, YZ'nBn madencBlBktekB başarıya etkBlerBnB anlamak, sektörün geleceğB BçBn krBtBk öneme sahBptBr. Bu araştırma, madencBlBk şBrketlerBnBn teknolojB yatırımlarını yönlendBrebBlecek ve sektöre yenB bBr bakış açısı kazandıracak bBlgBler sunmaktadır. Araştırma bulguları, yapay zekâ desteklB arama yöntemlerBnBn maden keşfB süreçlerBnde önemlB avantajlar sağladığını göstermektedBr. YZ, büyük verB analBzBnB etkBn bBr şekBlde kullanarak, daha doğru ve hızlı kararlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, geçmBş verBlere dayalı tahmBnleme yöntemlerB, madencBlBk mühendBslerBnBn potansByel maden yataklarını daha verBmlB bBr şekBlde belBrlemelerBnB sağlamaktadır. Çevresel etkBlerBn BzlenmesB konusunda da YZ, sahaların rehabBlBtasyon süreçlerBnB optBmBze etmektedBr. YZ desteklB sBstemler, madencBlBk süreçlerBnde rBsklerB azaltmak ve malByetlerB düşürmek açısından önemlB bBr rol oynamaktadır. "v Yapay zekâ algorBtmalarının etkBnlBğB BçBn verBlerBn doğruluğu ve güncellenmesB önemlBdBr. MadencBlBk şBrketlerBnBn daha kalBtelB verB toplama teknolojBlerBne yatırım yapması gerekmektedBr. MühendBslerBn ve teknBsyenlerBn YZ konusunda eğBtBm alması, teknolojBnBn etkBn kullanımını artıracaktır. YZ tabanlı sBstemlerBn, çevresel etkBlerB Bzlemek ve rehabBlBtasyon süreçlerBnB daha verBmlB hale getBrmek BçBn yaygınlaştırılması önemlBdBr. SektördekB dBğer şBrketlerle Bş bBrlBğB yaparak daha büyük verB setlerB oluşturulabBlBr ve bu verBlerle YZ'nBn doğruluğu artırılabBlBr. YZ sBstemlerBnBn süreklB güncellenmesB ve optBmBze edBlmesB, sBstemlerBn daha doğru sonuçlar üretmesBnB sağlar. MadencBlBkte yapay zeka desteklB arama yöntemlerB, sektördekB verBmlBlBğB artırma, malByetlerB düşürme ve çevresel etkBlerB azaltma potansByelBne sahBptBr. Bu araştırma, YZ'nBn madencBlBk endüstrBsBndekB başarısını pekBştBrmek BçBn doğru stratejBler ve yatırımlar yapılması gerektBğBnB vurgulamaktadır. Yapay zekanın etkBn kullanımı, madencBlBk sektörünün daha sürdürülebBlBr ve verBmlB bBr şekBlde BlerlemesBne katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The mBnBng Bndustry contBnues to adopt sBgnBfBcant technologBcal advancements Bn the processes of dBscoverBng and extractBng natural resources. In recent years, artBfBcBal BntellBgence (AI) technologBes have been BncreasBngly used to Bmprove mBnBng exploratBon processes. AI-supported applBcatBons offer many advantages, such as acceleratBng data analysBs, reducBng rBsks, and mBnBmBzBng envBronmental Bmpacts. ThBs research examBnes the Bmpact of AI-supported exploratBon methods on success Bn mBnBng sBtes. The aBm of thBs research Bs to examBne the potentBal to enhance the effBcBency of AI- supported exploratBon processes Bn mBnBng sBtes and theBr effect on success. The research aBms to evaluate the effects of AI Bn areas such as the dBscovery of mBneral deposBts, mBneral analysBs, monBtorBng envBronmental Bmpacts, and reducBng costs. The mBnBng Bndustry bears sBgnBfBcant responsBbBlBty Bn usBng natural resources effectBvely and mBnBmBzBng envBronmental Bmpacts. AI has the potentBal to make these processes more effBcBent, safe, and envBronmentally frBendly. Therefore, understandBng the Bmpact of AI on success Bn mBnBng Bs crBtBcal for the future of the Bndustry. ThBs research provBdes valuable BnsBghts that can guBde mBnBng companBes Bn theBr technology Bnvestments and offer a new perspectBve to the Bndustry. v" The research fBndBngs demonstrate that AI-supported exploratBon methods provBde sBgnBfBcant advantages Bn mBneral dBscovery processes. AI effectBvely uses bBg data analysBs to help make more accurate and faster decBsBons. AddBtBonally, predBctBon methods based on hBstorBcal data allow mBnBng engBneers to BdentBfy potentBal mBneral deposBts more effBcBently. AI also optBmBzes the rehabBlBtatBon processes of mBnBng sBtes by monBtorBng envBronmental Bmpacts. AI-supported systems play a sBgnBfBcant role Bn reducBng rBsks and lowerBng costs Bn mBnBng processes. For the effectBveness of AI algorBthms, the accuracy and updatBng of data are crucBal. MBnBng companBes need to Bnvest Bn hBgher-qualBty data collectBon technologBes. TraBnBng engBneers and technBcBans Bn AI wBll Bncrease the effectBve use of the technology. It Bs Bmportant to expand AI-based systems to monBtor envBronmental Bmpacts and make rehabBlBtatBon processes more effBcBent. By collaboratBng wBth other companBes Bn the Bndustry, larger datasets can be created, whBch wBll enhance the accuracy of AI. ContBnuously updatBng and optBmBzBng AI systems wBll ensure that they produce more accurate results. AI-supported exploratBon methods Bn mBnBng have the potentBal to Bncrease effBcBency, reduce costs, and mBnBmBze envBronmental Bmpacts. ThBs research emphasBzes the need for the rBght strategBes and Bnvestments to reBnforce AI's success Bn the mBnBng Bndustry. The effectBve use of AI wBll contrBbute to the mBnBng sector's progress Bn a more sustaBnable and effBcBent manner.