From mercenaries to memory-makers: Rethinking the Scandinavian role in Byzantium
Paralı askerlerden anı yapıcılarına: İskandinavların Bizans'taki rolünün yeniden düşünülmesi
  1. Tez No: 968333
  2. Yazar: MERT OĞUR
  3. Danışmanlar: DR. DAVID EWAN THORNTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, 9. ve 12. yüzyıllar arasında Bizans dünyasında yükselmekte olan İskandinavların bıraktığı kültürel, epigrafik ve sanatsal izleri ve askeri eylemlerini incelemektedir. İmparatorluktaki İskandinavlar, Bizans tarih yazımında genellikle yalnızca Bizans imparatorluk muhafızları olarak anılırken, bu çalışmada İskandinavlar, kişisel hafıza arayışları ve kolektif bilinç için grup gösterileri bağlamında analiz edilmektedir. İskandinavların Bizans'taki varlıklarını Ayasofya'daki runik grafitiler, gemi grafitileri, ikonografik sahneler ve epikorik silah keşifleri de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklarla nasıl ifade ettiklerini inceliyoruz. Çalışma, grafitilerin yalnızca mekânsal kalıntılar değil, aynı zamanda kişisel hafızanın da işaretleri olduğunu göstermektedir. Fresklerdeki İskandinav savaşçılar, Bizans toplumunun askerlere nasıl baktığını yansıtırken, silahlar kimlik ve statü göstergeleridir. Bu bağlamda, tez yalnızca Bizans-İskandinav ilişkilerini değil, aynı zamanda sınırlar arası toplum ilişkilerini, kültürün yayılımını ve tarihsel hafıza ile mekân arasındaki karşılıklı ilişkiyi de incelemektedir. İskandinavların Bizans üzerindeki izi, yalnızca askeri varlıklarını değil, aynı zamanda kültürel izlerini kalıcı bir şekilde kazıma arzusunun da bir yansımasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis tracks the cultural, epigraphical, and artistic traces left by the Scandinavians, who were ascendant within the Byzantine world between the 9th and the 12th centuries, and their military action. Whereas the Scandinavians in the Empire had been typically mentioned simply as Byzantine imperial bodyguards within the historiography of Byzantium, the Scandinavians, within the present work, are analyzed within the context of personal searches for memory and group demonstrations for collective consciousness. Thesis examines how the Scandinavians expressed their presence within Byzantium with various sources, including runic graffiti at Hagia Sophia, graffiti of ships, iconographic scenes, and epichoric discoveries of weapons. The study depicts how the graffiti are not merely spatial leftovers, but signs of personal memory as well. Scandinavian warriors in the frescoes reflect how Byzantine society regarded the soldiers, and arms are signs of identity and status. In this context, the thesis not only studies the Byzantine-Scandinavian relations but inter-boundary-society relations, the diffusion of culture, and the interrelation between the historical memory and space. The Scandinavians' imprint upon Byzantium is an echo not only of the military presence but also the desire to inscribe their cultural signs in a lasting way.