Yerelde iklim değişikliği azaltım ve uyum planlamaları: Karbon saydamlık projesi platformu üzerinden bir inceleme
Local climate change mitigation and adaptation planning: a review through the carbon transparency project platform
  1. Tez No: 968338
  2. Yazar: ÖZLEM KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM MORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İklim Değişikliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İklim Değişikliği, Enerji ve Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, yerel düzeyde iklim değişikliği azaltım ve uyum planlamalarının analizine odaklanarak, Karbon Açıklama Projesi (CDP) platformu aracılığıyla Antalya ve Barselona şehirlerinin karşılaştırmalı bir değerlendirmesini sunmaktadır. Antalya, iklim değişikliğine karşı son derece savunmasız bir Akdeniz kenti olarak incelenirken, Barselona ise öncü iklim politikalarıyla örnek teşkil eden bir şehir olarak incelenmektedir. Çalışma, 2023 CDP Şehirler Anketi verilerini modül tabanlı tematik içerik analizi yaklaşımıyla analiz etmekte ve her iki şehrin iklim eylem planlarını, sürdürülebilirlik stratejilerini ve yönetişim yapılarını kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Analiz, Antalya'nın iklim eylemlerinin öncelikle binalar, ulaşım, afet risk yönetimi, halk sağlığı ve turizm sektörlerinde yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. Şehir, aşırı sıcak, sel ve kuraklık gibi iklim tehlikelerine karşı büyük ölçüde önleyici ve hazırlık stratejileri benimsemektedir. Barselona ise kapsayıcı yönetişim, iklim adaleti yaklaşımı, yeşil altyapı geliştirme ve enerji geçiş stratejileriyle öne çıkmaktadır. SWOT analizi ve çapraz vaka değerlendirmeleri yoluyla, çalışma iki şehir arasında politika uygulama ve kurumsal kapasite açısından benzerlikleri ve farklılıkları sistematik olarak belirlemektedir. Bu araştırmanın özgün katkısı, CDP platformunun sadece bir raporlama aracı olarak değil, aynı zamanda şehirler arası kıyaslama, en iyi uygulama transferi ve politika öğrenimi için stratejik bir çerçeve olarak da hizmet ettiğini göstermesidir. Bulgular, Antalya'nın iklim eylemi kapasitesini artırmak için veriye dayalı izleme sistemlerini güçlendirmesi, sektörler arası koordinasyonu iyileştirmesi, doğa temelli çözümleri yaygınlaştırması ve iklim finansmanına erişimi artırması gerektiğini göstermektedir. Bu tez, benzer iklim koşullarına sahip şehirler arasında akran öğrenimini teşvik eden ve yerel iklim yönetişiminin iyileştirilmesine katkıda bulunan kapsamlı ve karşılaştırmalı bir analiz sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on analyzing local-level climate change mitigation and adaptation planning, presenting a comparative assessment of the cities of Antalya and Barcelona through the Carbon Disclosure Project (CDP) platform. While Antalya is examined as a Mediterranean city highly vulnerable to climate change, Barcelona is studied as a city setting an example with its pioneering climate policies. The study analyzes the 2023 CDP Cities Survey data using a module-based thematic content analysis approach and comprehensively examines the climate action plans, sustainability strategies, and governance structures of both cities. The analysis reveals that Antalya's climate actions are primarily concentrated in the sectors of buildings, transportation, disaster risk management, public health, and tourism. The city has largely adopted preventive and preparedness strategies against climate hazards such as extreme heat, flooding, and drought. Barcelona, on the other hand, stands out for its inclusive governance, climate justice approach, green infrastructure development, and energy transition strategies. Through SWOT analysis and cross-case evaluations, the study systematically identifies similarities and differences between the two cities in terms of policy implementation and institutional capacity. The original contribution of this research is that it shows that the CDP platform serves not only as a reporting tool, but also as a strategic framework for inter-city benchmarking, best practice transfer, and policy learning. The findings indicate that Antalya needs to strengthen data-driven monitoring systems, improve cross-sectoral coordination, promote nature-based solutions, and increase access to climate finance to enhance its climate action capacity. This thesis offers a comprehensive and comparative analysis that promotes peer learning among cities with similar climate conditions and contributes to improving local climate governance.