How violence in Mexico has propped up the adolescent pregnancy numbers
Meksika'daki şiddet ergen gebelik oranlarını nasıl artırdı
  1. Tez No: 968339
  2. Yazar: ANNA BYKADOROVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. IVAN GUILLERMO LOPEZ CRUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, Meksika Uyuşturucu Savaşının 2000-2019 yılları arasında Meksika belediyelerinde ergen doğurganlığı üzerindeki nedensel etkisini araştırmaktadır. Ulusal ergen doğum oranları düşerken, kartel şiddetinden ve militarize devlet müdahalelerinden etkilenen bölgelerde doğurganlıktaki yerel artışlar devam etmektedir. Farkların Farkı (Difference-in-Differences) ve Sentetik Farkların Farkı (Synthetic Difference-in-Differences) - SDID yöntemlerini kullanan çalışma, kartellerin yerleşik olduğu veya uyuşturucu kaçakçılığı ağları için stratejik öneme sahip belediyelerin, uyuşturucu savaşının başlamasının ardından ergen doğurganlığında önemli bir artış yaşadığını ortaya koymaktadır. Analiz iki dalgalı bir doğurganlık tepkisini vurgulamaktadır: tarihsel olarak şiddet içeren kartel kalelerinde ilk artış ve daha sonra DTO lojistik koridorlarına dahil edilen bölgelerde, özellikle Cártel de Jalisco Nueva Generación'un (CJNG) genişlemesiyle gecikmeli bir artış. Minimum Kapsayan Ağaç(Spanning Tree) ve DBSCAN kümeleme gibi mekânsal teknikler, bu doğurganlık değişimlerinin kartel altyapısı ve coğrafi strateji ile uyumlu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, suç yönetiminin ve devlet militarizasyonunun demografik davranışı nasıl yeniden şekillendirdiğinin ve çatışmalardan etkilenen bölgelerde insani kalkınmayı nasıl baltalayabileceğinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the causal impact of the Mexican War on Drugs on adolescent fertility across Mexican municipalities from 2000 to 2019. While national adolescent birth rates have declined, localized surges in fertility persist in areas affected by cartel violence and militarized state interventions. Using Difference-in-Differences and Synthetic Difference-in-Differences (SDID) methods, the study finds that municipalities with entrenched cartel presence or strategic value to drug trafficking networks experienced a significant increase in adolescent fertility following the onset of the drug war. The analysis highlights a two-wave fertility response: an initial rise in historically violent cartel strongholds and a delayed increase in regions later incorporated into DTO logistics corridors, particularly with the expansion of the Cártel de Jalisco Nueva Generación (CJNG). Spatial techniques, including Minimum Spanning Tree and DBSCAN clustering, reveal that these fertility shifts align with cartel infrastructure and geographic strategy. These findings underscore how criminal governance and state militarization reshape demographic behavior and may undermine human development in conflict-affected areas.