Exploring English language teachers' views related to the implementation of AI into the ELT curriculum and language teaching process in Türkiye
İngilizce öğretmenlerinin yapay zekanın İngilizce öğretim müfredatı ve Türkiye'deki dil öğretim sürecine uygulanmasına ilişkin görüşlerinin araştırılması
- Tez No: 968340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin yapay zekanın İngilizce eğitim programı ve Türkiye'deki dil öğretim sürecine uygulanmasına ilişkin görüşlerini araştırmaktır. Çalışma, Gaziantep ilinde ortaokul ve liselerde görev yapan (16) İngilizce öğretmeni ile gerçekleştirilen görüşmeler kapsamında gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara ulaşmak için nitel araştırma tasarımlarından biri olan durum çalışması modeli seçilmiştir. Görüşmelerde toplamda 26 soru sorulmuş ve uygulama yaklaşık olarak üç hafta sürmüştür. Uygulamanın tamamlanmasının ardından öğretmenlerin ağırlıklı olarak kullandığı ifadelerden elde edilen veriler araştırmacı ve bir uzman tarafından incelenmiş, 76 koda ulaşılmış ve bu kodlardan 7 tema oluşturulmuştur. Araştırma neticesinde İngilizce öğretmenleri tarafından, yapay zekanın İngilizce öğretimi ve öğrencilerin öğrenim süreçlerini iyileştirme konusundaki etkisi vurgulanmış, anında geri bildirim sağlama, öğrenmeyi kişiselleştirme ve tüm dil becerilerini destekleme konusundaki etkinlikleri öne çıkarılmıştır. Öğretim ve öğrenim süreçlerinin verimliliğini artırarak ve öğrencilerin yapay zekanın kullanımı ve öğretmenlerle birlikte ortak değerlendirilmesi süreçlerine dahil edilerek, yapay zekanın İngilizce öğretimi konusunda büyük bir potansiyele sahip olabileceği belirtilmiştir. Diğer taraftan yapay zekâ, öğretmen iş yükünü azaltmada ve öğrenci merkezli, etkileşimli öğrenme ortamları geliştirmede faydalı görülürken, teknolojik sınırlılıklar, altyapı eksiklikleri, yetersiz öğretmen eğitimi, veri gizliliği ve yapay zekaya aşırı bağımlılık gibi etik konularla ilgili endişelerde dile getirilmiştir. Sonuç olarak yapay zekanın insan etkileşiminin yerini almak yerine destekleyici ve dengeli bir materyal olarak kullanılması üzerinde durulmuş, çalışma neticesinde öğretmenlerin görüşlerine dayanan İngilizce öğretiminde yapay zekanın uygulanmasına yönelik bir model de önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the opinions of the EFL teachers about employing AI in the English curriculum and language teaching process in Turkey. The study was conducted within the scope of interviews conducted with 16 English teachers working in secondary and high schools in Gaziantep. A case study model, one of the qualitative research designs, was selected to reach the results. A total of 26 questions were asked in the interviews, and the application lasted approximately three weeks. After the completion of the application, the data obtained from the expressions used predominantly by the teachers were examined by the researcher and an expert; 76 codes were reached, and 7 themes were created from these codes. As a result of the research, the effect of AI on improving English teaching and students' learning processes was emphasized by English teachers, and its effectiveness in providing instant feedback, personalizing learning, and supporting all language skills was highlighted. It was stated that AI could have great potential in English teaching by increasing the efficiency of teaching and learning processes and by including students in using AI and joint evaluation processes with teachers. On the other hand, while AI was seen as useful in reducing teacher workload and developing student-centered, interactive learning environments, concerns were also expressed regarding ethical issues such as technological limitations, lack of infrastructure, inadequate teacher training, data privacy, and excessive dependence on AI. Consequently, it was emphasized that AI should be used as a supportive and balanced material rather than as a substitute for human interaction, and as a result of the study, a model for the application of AI in English language teaching based on teachers' opinions was also proposed.