Exploring self-efficacy in AI competence and generative AI acceptance among EFL teachers in Türkiye
Türkiye'de EFL öğretmenlerinin yapay zekâ öz-yeterlikleri ile üretken yapay zekâyı kabul düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 968347
- Danışmanlar: DR. FATOŞ UĞUR ESKİÇIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yapay zekânın (YZ) eğitim bağlamlarına hızla entegre edilmesi, öğretmenlerin YZ yeterlikleri ve kabulleri üzerine yapılan çalışmaları önemli hâle getirmiştir; bu durum özellikle İngilizceyi Yabancı Dil (EFL) olarak öğreten öğretmenler için geçerlidir. Önceki araştırmalar öğretmenlerin dijital teknolojilere karşı genel anlamda açık olduğunu ortaya koysa da, özellikle ölçme-değerlendirme ve etik alanlarında YZ entegrasyonuna yönelik öz-yeterlik ve tutumları konusunda önemli boşluklar Bu önemli boşluğu ele alan bu çalışma, Türkiye'deki K12 ve üniversite hazırlık okulları bağlamlarında görev yapan EFL öğretmenlerinin YZ yeterliklerine yönelik öz-yeterlik düzeylerini ve üretken YZ'ye kabul durumlarını incelemektedir. Araştırmada nicel anketler ile nitel görüşmelerin birleştirildiği karma yöntem deseni kullanılmıştır. Nicel bulgular, genel anlamda orta düzeyde YZ yeterliği olduğunu, ancak üniversite hazırlık öğretmenleri ve kadın katılımcılar arasında bu yeterliğin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, YZ yeterliklerine yönelik öz-yeterlik ile üretken YZ'ye kabul arasında güçlü bir pozitif korelasyon saptanmıştır. Nitel veriler ise, öğretmenlerin YZ araçlarına dair deneyimlerinin çeşitliliğini; bu araçların öğretim verimliliğini artırma potansiyelinin farkında olduklarını; ancak veri gizliliği ve öğrencilerin aşırı bağımlılığı gibi etik konularda endişeler taşıdıklarını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, kurumsal destek eksikliği ve yetersiz mesleki gelişim fırsatları da etkili YZ entegrasyonunun önündeki temel engeller olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, hedefe yönelik mesleki gelişim, etik rehberlik ve kurumsal politika desteğinin, dil eğitiminde sorumlu ve insan odaklı bir YZ entegrasyonunun sağlanması için kritik olduğunu ortaya koyarak literatüre katkı sunmaktadır. Bulgular, YZ'nin EFL bağlamlarında öğretim uygulamalarını zenginleştirecek şekilde benimsenmesini sağlamak amacıyla sistematik girişimlerin acil bir gereklilik olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The accelerating integration of Artificial Intelligence (AI) into education has emphasized the importance of understanding teachers' AI competence and acceptance, particularly in English as a Foreign Language (EFL) context. While prior research has noted general openness to digital tools, gaps remain in self-efficacy and attitudes related to AI integration—especially in assessment and ethical areas. This study investigates EFL teachers' self-efficacy in AI competence and their acceptance of generative AI across K–12 and university preparatory (prep) schools. A mixed-methods design was adopted, combining quantitative surveys with qualitative interviews. Quantitative results indicated moderate AI competence overall, with significantly higher scores among prep school and female participants. A moderate positive correlation emerged between AI competence self-efficacy and generative AI acceptance. Qualitative findings illustrated varying levels of AI familiarity, perceived instructional benefits, and concerns about ethical issues such as student overreliance and data privacy. Teachers also reported barriers such as insufficient institutional support and limited professional development opportunities. These findings may contribute to the literature by highlighting the need for targeted training, ethical guidelines, and institutional policies that promote human-centered AI integration in language education. The study underscores the necessity of systemic efforts to ensure that AI adoption supports pedagogical effectiveness rather than compromising it.