The mediating role of hope in the relationship between social media addiction and academic procrastination among university students
Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve akademik erteleme arasındaki ilişkide umudun aracı rolü
  1. Tez No: 968348
  2. Yazar: CEREN KARAPEKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ile akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkide umudun aracılık rolünü incelemek ve akademik erteleme davranışının bazı sosyo-demografik özellikler (cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu ve ekonomik durum) açısından farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilindeki 18 yaş üstü, 411 üniversite öğrencisi (n=155, %37.7 erkek; n=256, %62.3 kadın) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu, Çakıcı (2003) tarafından geliştirilen Akademik Erteleme Ölçeği, Tarhan (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Sürekli Umut Ölçeği, Demirci (2019) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24 programı ile bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü Anova, Pearson korelasyon analizi ve Hayes (2013) PROCESS Macro analizi kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, kadın üniversite öğrencilerinin erkeklere göre, bekarların evlilere göre ve çalışmayanların çalışanlara göre akademik erteleme düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Ancak, algılanan ekonomik düzeye göre akademik erteleme davranışında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sosyal medya bağımlılığı ile akademik erteleme arasında pozitif, umut ile sosyal medya bağımlılığı ve akademik erteleme arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yapılan çalışma umudun, sosyal medya bağımlılığı ile akademik erteleme arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolünün olduğunu göstermektedir. Sonuçlar literatürdeki araştırmalar doğrultusunda tartışılmış ve önerilerde bulunarak ileride yapılacak çalışmalara ve uygulayıcılara ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the difference in the academic procrastination in terms of some socio-demographic characteristics (gender, marital status, employment status, and perceived economic status). Another aim was to investigate whether hope plays a mediating role in the relationship between social media addiction and academic procrastination among university students. The study group consisted of 411 university students (n=155, %37.7 male; n=256, %62.3 female) in Istanbul. Data collection tools used in the research include a Demographic Information Form developed by the researcher, the Academic Procrastination Scale developed by Çakıcı (2003), the Dispositional Hope Scale adapted into Turkish by Tarhan (2012), and the Bergen Social Media Addiction Scale adapted into Turkish by Demirci (2019). Independet samples t-test, one-way Anova, Pearson correlation analysis and Hayes (2013) PROCESS Macro analysis were used in the data analysis with SPSS 24 program. According to the findings of the study, female university students were found to have higher levels of academic procrastination compared to males, singles compared to married students, and unemployed students compared to those who are employed. However, no significant difference was found in academic procrastination based on perceived economic status. A positive and significant relationship was found between social media addiction and academic procrastination, whereas hope was found to have a negative and significant relationship with both social media addiction and academic procrastination. Hope has a partial mediating role in the relationship between social media addiction and academic procrastination. The results were discussed in line with the research in the literature, and recommendations were made to shed light on future studies and practitioners.