Exploring turkish EFL teachers' online teaching self-efficacy during Covid-19 pandemia
Covıd-19 pandemisi sırasında Türk İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretim özyeterliklerinin incelenmesi
- Tez No: 815908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma çalışmasının amacı, Türk İngilizce öğretmenlerinin Covid-19 pandemisi sırasında uygulanan çevrimiçi öğretime ilişkin öz-yeterlik düzeylerini, bunun onların bazı demografik özellikleri ile (yaş, cinsiyet, öğretmenlik deneyimi yılı, çevrimiçi öğretim deneyimi, eğitim teknolojilerinin kullanımına ilişkin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim) olan bağlantısını, ve İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretim özyeterlikleri hakkındaki görüşleri ile onların pandemik çevrimiçi eğitime dair düşüncelerini incelemektir. Çalışmada birbirini takip eden iki veri toplama aşamasından oluşan karma yöntemli bir araştırma modeli uygulanmıştır. Örneklem boyutu, Siirt ilinde devlet okullarında görev yapan 160 İngilizce öğretmeni olarak belirlendi. Bu çalışmanın kapsamına uyacak şekilde“İngilizce Öğretmenlerinin Çevrimiçi Öğretim için Yeterlik Algısı Ölçeği (ETSEOTS)”olarak yeniden adlandırılan Michigan Hemşire Eğitimcilerinin Çevrimiçi Öğretim için Yeterlik Algısı Ölçeği (MNESEOTS) nicel veri toplamak için uygulandı, ve nitel verileri toplamak için yarı yapılandırılmış röportaj aracılığı ile görüşmeler yapıldı. Nicel bulgular, katılımcı İngilizce öğretmenlerinin ortalama çevrimiçi öğretim özyeterliklerinin orta düzeyde olduğunu, yani istenen düzeyde olmadığını gösterdi. Ayrıca, nitel bulgular, online eğitim sürecinin pek çok sorun ve sınırlama barındırdığından İngilizce öğretmenleri için zorlayıcı olduğunu gösterdi. Bu da onların dil öğretim aktivitelerini sınırlandırmış ve çevrimiçi dersler sırasında kendilerini yetersiz, tükenmiş, yalnız, vb. hissetmelerine neden olmuştur. Öte yandan, çevrimiçi öğretim ile ilgili mesleki gelişime yönelik farkındalıkları ve isteklerinin yanı sıra uygulamalı eğitimlere olan ilgilerinin arttığı görülmüştür. Sonuç olarak, İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretime yönelik uygulamalı hizmet içi eğitimler sağlayan mesleki gelişim fırsatları yoluyla desteklenmesi ve online öğretim metodolojisinin öğretmen eğitimi programları dahilinde verilen hizmet öncesi eğitime dahil edilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is to investigate Turkish EFL teachers' self-efficacy levels for online teaching which was implemented during Covid-19 pandemia, in relation with some of their demographic characteristics (i.e. age, gender, years of teaching experience, online teaching experience, pre-service and in-service training on use of educational technologies). The study also examines EFL teachers' views on their online teaching self-efficacy in addition to their reflections on the pandemic online education. A mixed-method research design was implemented through two sequential data collection phases. The sample size was 160 EFL teachers working at state schools in Siirt province. The Michigan Nurse Educators' Sense of Efficacy for Online Teaching Scale (MNESEOTS), which was renamed as“EFL Teachers' Sense of Efficacy for Online Teaching Scale (ETSEOTS)”in this study's context, was applied for quantitative data collection, and a semi-structured interview was administered to gather qualitative data. Quantative findings showed that participant EFL teachers' average online teaching self-efficacy was at medium levels, not at desired levels. Moreover, qualitative findings revealed that the online education process was challenging for EFL teachers, because they had many problems and limitations, which, in turn, limited their language teaching activities and caused them to feel inefficient, exhausted, lonely and so on during online courses. On the other hand, their awareness and willingness for professional development, and interest in applied trainings about online teaching were raised. Consequently, it was implied that EFL teachers need to be supported through professional development opportunities that enable applied in-service trainings about online teaching and that the online teaching methodology needs to be incorporated into the pre-service training provided within teacher education programmes.