Bakımlı (Edremit/Van) mahallesi ve çevresinde yetişen makromantarlar üzerine taksonomik bir araştırma
A taxonomical study on macrofungi growing in bakimli/edremit (Van) district and its surroundings
  1. Tez No: 968362
  2. Yazar: DENİZ ULFER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, Bakımlı (Edremit/Van) mahallesi ve çevresinde, 2022 ile 2024 yılları arasında özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde doğal ortamlarında yetişen makromantarlar üzerine yapılmıştır. Arazi çalışmaları esnasında toplanan örneklerin gelişim gösterdikleri doğal ortamlarında renkli fotoğrafları çekilmiş, morfolojik ve ekolojik özellikleri ile araştırma alanı halkı ile görüşülerek etnomikolojik durumları hakkında gerekli bilgiler arazi defterine kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda teşhis edilen örneklerin Ascomycota, Basidiomycota bölümüne ait 2 sınıf 7 takım, 30 familya, 50 cins içerisinde dağılım gösteren toplam yüzsekiz (108) makrofungus taksonu olduğu tespit edilmiştir. Bunların 35'inin yenen, 67'sinin yenmeyen, 6'sının ise zehirli olduğu belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma ile 2 yeni makromantar türü ülkemiz biyoçeşitliliğine kazandırılmıştır. Bunlar; Naucoria bohemica Velen. (Hymenogastraceae) ve Clitocybe dionysae Bon (Incertae sedis) türleridir. Teşhisleri yapılan makromantar örneklerinin sistematikleri belirlenmiş, bazidiyokarp, askokarp ve spor fotoğrafları çekilmiş ayrıca yayılışları, yenilebilirlik durumları, diğer özellikleri, yeni kayıt olanların deskripsiyonları da verilmiş olup, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Mikoloji Araştırma Laboratuvarı'nda (VANF) saklanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on macrofungal grown in their natural habitats between the spring and fall seasons of 2022 and 2024 within the borders of Bakımlı (Edremit/Van) district. Colorful photographs of the mushroom samples collected in the study area were taken in their natural growing environments, and the ecological and morphological characteristics of the mushrooms, as well as ethnomycological data, were recorded in the field notes. As a result of field and laboratory studies, a total of 108 macrofungus taxa distributed in 2 classes, 7 orders and 30 families and 50 genera belonging to the Ascomycota and Basidiomycota divisions. Among these, 35 were edible, 67 were inedible, 6 were identified as poisonous. With this study, 2 new macrofungus species have been added to the biodiversity of our country. The new records are Naucoria bohemica Velen. (Hymenogastraceae) and Clitocybe dionysae Bon (Incertae sedis). The macrofungi specimens have been diagnosed, their systematic classifications have been determined, and photographs of basidiocarps and spores have been taken. Additionally, their distribution, edibility status, other characteristics, and descriptions of newly recorded species have been provided. These specimens are stored at the Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Science, Department of Biology, Mycology Research Laboratory (VANF).