Mogan Gölü'nde fitoplankton komünite metrikleri ve ekolojik kalite durumunun tahmini
Estimation of phytoplankton community metrics and ecological quality status in lake Mogan
  1. Tez No: 968372
  2. Yazar: DAMLA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmada, Mogan Gölü'nün ekolojik durumunun tahmininde fitoplanktonun kullanılması amaçlanmıştır. Fitoplankton ve su örnekleri, Ağustos 2022 ile Mayıs 2023 dönemleri arasında 3 istasyondan mevsimsel olarak alınmıştır. Çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, su sıcaklığı, Secchi derinliği, pH, elektriksel iletkenlik, yerinde ölçülerek alınan su örneklerinde alkalinite, toplam azot, toplam fosfor ve klorofil a derişimlerine yönelik analizler yapılmıştır. Gölde toplam 40 fitoplankton türü tespit edilmiş olup, bu türler Heterokontophyta (13), Chlorophyta (14), Cryptista (3), Cyanobacteria (6), Euglenophyta (1), Charophyta (2) ve Dinoflagellata (2) divizyolarına aittir. Fitoplanktonda Schroederia setigera, Cymbella excisa, Tetraëdron minimum, Monoraphidium minutum, Plagioselmis nannoplanctica türleri devamlı olarak görülmüştür. Göl Hidromorfolojik Değerlendirme İndeksi (GHDİ) kullanılarak gölün hidromorfolojik yapısı“orta”olarak değerlendirilmiştir. Kanonik Uyum Analizine (CCA) göre çözünmüş oksijen, pH, su sıcaklığı, toplam fosfor ve klorofil a derişimlerinin fitoplankton türlerinin biyohacimlerini önemli düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Fitoplankton komünite metriklerinden PHYTO-TR ve Med-PTI'nin su kalite parametreleri ile istatistiksel olarak anlamlı korelasyon göstermesi ve çevresel değişkenlere duyarlılığının yüksek olması nedeniyle Mogan Gölü için en uygun komünite metrikleri olduğu sonucuna varılmıştır. Med-PTI (EQR=0,64) ve PHYTO-TR (EQR=0,36) indeksleri sonucuna göre Mogan Gölü'nün fitoplankton kalite bileşenine göre durumu“zayıf”bulunmuştur. Fiziko-kimyasal kalite durumu göre gölün III. sınıf kalitede olduğu belirlenmiştir. Mogan Gölü'nde biyolojik, kimyasal ve hidromorfolojik durum“biri kötüyse hepsi kötü”ilkesine göre değerlendirilerek gölün ekolojik durumu“zayıf”olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları Mogan Gölü'nde ötrofikasyon sürecine işaret etmektedir ve gölün bütüncül bir yaklaşımla izlenmesi ve yönetimi gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to use phytoplankton in estimating the ecological status of Lake Mogan. Phytoplankton and water samples were taken seasonally from 3 stations between August 2022 and May 2023. Dissolved oxygen, oxygen saturation, water temperature, Secchi depth, pH, electrical conductivity, were determined in situ and alkalinity, total nitrogen, total phosphorus and chlorophyll a concentrations were analyzed in the water samples. A total 40 phytoplankton species were recorded in the lake, representing the divisions Heterokontophyta (13), Chlorophyta (14), Cryptista (3), Cyanobacteria (6), Euglenophyta (1), Charophyta (2) and Dinoflagellata (2). Schroederia setigera, Cymbella excisa, Tetraedron minimum, Monoraphidium minutum, Plagioselmis nannoplanctica species were consistently observed in phytoplankton. The hydromorphological structure of the lake was determined as“moderate”using the Lake Hydromorphological Assessment Index (GHDI). According to Canonical Correspondence Analysis (CCA), dissolved oxygen, pH, water temperature, total phosphorus and chlorophyll a values were determined to be effective on the biovolumes of phytoplankton species. It was concluded that PHYTO-TR and Med-PTI phytoplankton community metrics, are the most suitable community metrics for Lake Mogan due to their statistically significant correlation with water quality parameters and high sensitivity to environmental variables. According to the results of Med-PTI (EQR=0,64) and PHYTO-TR (EQR=0,36) indexes, the status of Lake Mogan according to the phytoplankton quality component was found to be“poor”. According to the physical-chemical quality status, the lake was determined to be Class III quality. The biological, chemical and hydromorphological status of Lake Mogan was evaluated according to the principle of“if one is bad, all are bad”and the lake was found to have a“poor”ecological status. As a result, this study indicate the eutrophication process in Lake Mogan and the lake needs to be monitored and managed with a holistic approach.