Farklı modifiyeli poliüretan akrilatlar kullanılarak akıcı bulkfill kompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of flowable bulk-fill composites using different modified polyurethane acrylates'
  1. Tez No: 968374
  2. Yazar: SÜMEYRE SAĞICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, doğada bozulabilir ve antibakteriyel özelliklere sahip Bulkfill dental kompozit geliştirmesi ve bu malzemenin mekanik ve biyolojik performansını değerlendirildi. Dental kompozit reçine üç aşamada sentezlendi. İlk aşama da antibakteriyel ve mekanik özelliği geliştirmek için inorganik fazda kullanılmak üzere silanlı hidroksiapatit ve Kitosan /NaF mikro partikülleri sentezlendi ve analiz edildi. İkinci aşama da organik faz monomeri UV ile kürlenebilen akrilik ile sonlandırılmış poliüretanlar akrilatlar (APU'lar) ön polimeri sentezlendi ve analiz edildi. Her iki aşamada elde edilen ürünler FTIR ve DSC analizleriyle doğrulandı. Son aşamada ise sentezlenen organik faz ve inorganik faz içerisine foto başlatıcı ve hızlandırıcı eklenerek değişen miktarlara sahip Bulkfill kompozit malzeme elde edildi. Hazırlanan dental kompozit malzemeler teflon kalıba yerleştirilerek LED ışık cihazıyla polimerizasyon gerçekleştirildi. Polimerize olduktan sonra numuneler su emilimi, sudaki çözünürlüğü, temas açısı bakılarak hidrofobik özellikleri incelendi, antibakteriyel aktivitesi, yüzey morfolojisine ait SEM görüntüleri, mekanik özellikleri ve kürlenme derinliği analizleri gerçekleştirildi. Sonuç olarak, geliştirilen dental kompozitlerin antibakteriyel ve mekanik olarak yeterli özellikler sergilediği, su ile temas sonrası yapısal stabilite gösterdiği ve diş hekimliği uygulamaları için potansiyel bir alternatif malzeme olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluated the development of a biodegradable, antibacterial Bulkfill dental composite and its mechanical and biological performance. The dental composite resin was synthesized in three stages. In the first stage, silanized hydroxyapatite and Chitosan/NaF microparticles were synthesized and analyzed for use in the inorganic phase to improve antibacterial and mechanical properties. In the second stage, a prepolymer of polyurethanes and acrylates (APUs) terminated with UV-curable acrylic, an organic matrix monomer, was synthesized and analyzed. The products obtained in both stages were verified by FTIR and DSC analyses. In the final stage, varying amounts of photoinitiators and accelerators were added to the synthesized organic and inorganic phases to obtain the Bulkfill composite material. The prepared dental composite materials were placed in a Teflon mold and polymerized using an LED light device. After polymerization, the samples were examined for their water absorption, water solubility, contact angle, and hydrophobic properties. Antibacterial activity, SEM images of surface morphology, mechanical properties, and curing depth analyses were performed. As a result, it was determined that the developed dental composites exhibited adequate antibacterial and mechanical properties, showed structural stability after contact with water, and could be a potential alternative material for dental applications.