Future planning and social policy expectations of families with children with down syndrome
Down sendromlu çocuğa sahip ailelerin gelecek planlamaları ve sosyal politika beklentileri
  1. Tez No: 968375
  2. Yazar: BUSE EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE SART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Political Science, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Zihinsel engelli çocukları olan annelerin, çocuklarına bakım vermeye devam edemedikleri durumlarda, çocuklarına ilişkin gelecek bakım planları ve sosyal politika beklentileri nelerdir? Bu araştırma sorusu, zihinsel engellilik bağlamında Down sendromuna odaklanan mevcut çalışmaya rehberlik etmiştir. Nitel desenle tasarlanan bu çalışmada, veriler İstanbul'da yaşayan ve Down sendromlu çocuğu olan 16 anneyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanarak tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda, annelerin Down sendromlu çocuklarına yönelik gelecek bakım planlamaları ve sosyal politika beklentilerinde finansal ve barınma ile ilgili meseleler ön plana çıkmıştır. Annelerin çocuklarının geleceği için mümkün olduğunca fazla nakit ve/veya nakde dönüştürülebilir kaynak bırakma eğiliminde olduğu görülmektedir. Buna paralel olarak, annelerin sosyal politika beklentileri arasında çocukları için makul bir yaşam standardı sağlamak için düzenli nakit transferleri yer almaktadır. Barınma söz konusu olduğunda ise anneler, çocuklarının mevcut rutinlerinin en az etkileneceği bir düzenleme istedikleri konusunda fikir birliğine sahiptirler. Bakım sürecinin çocuğun aşina olduğu ev ortamında devam etmesi isteği ve potansiyel bakımverenler vurgulanmıştır. Kurumsal bakım yalnızca gerekli durumlarda ve son seçenek olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, annelerin gelecekteki bakıma ilişkin mevcut sosyal politikaların yeterliliğini ve kapsamını sorguladığını göstermektedir. Bireyselleştirilmiş bakım planını da içeren sosyal politikaların gerekliliği vurgulanmış ve bu beklentiler Türkiye'deki güncel uygulamalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
What are the future care planning and social policy expectations of mothers who have been caring for their children with intellectual disabilities throughout their lives, in cases where they cannot continue to care for their children? This research question guided the current study, which specifically focused on Down syndrome in the context of intellectual disabilities. Using a qualitative design, data were analyzed thematically based on semi-structured, in-depth interviews with 16 mothers of children with Down syndrome living in Istanbul. As a result of the current study, financial and housing issues come to the fore in mothers' future care planning and social policy expectations for their children with Down syndrome. It is seen that mothers tend to leave as much cash and/or cash-convertible resources as possible for their children's future. In parallel, mothers' social policy expectations included regular cash transfers to ensure a decent standard of living for their children. Regarding residential and housing issues, mothers have a consensus that they want an arrangement where their children's current routines are least affected. Mothers also emphasized a preference for care to continue in the child's familiar home environment, ideally supported by known caregivers. Institutional care was considered only when necessary and as a last option. The findings indicate that mothers question the adequacy and scope of current social policies regarding future care. The study emphasizes the need for social policies that include individualized care plans. These expectations were discussed in relation to current practices in Turkey.