Ratlarda çekum perforasyonu ile oluşturulan peritonit modelinde oral resveratrol uygulamasının bakteriyel translokasyon ve inflamasyon üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of oral resveratrol administration on bacterial translocation and inflammation in a rat model of peritonitis induced by cecal perforation
  1. Tez No: 968395
  2. Yazar: BURAK ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİRAYHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Peritonit, gastrointestinal sistem perforasyonları sonucunda gelişebilen ve yüksek morbidite ile mortaliteye yol açabilen ciddi bir klinik tablodur. Deneysel peritonit modelleri içerisinde çekum perforasyonu, patofizyolojiyi en iyi taklit eden yöntemlerden biridir. Peritonit sürecinde bağırsak bariyer bütünlüğünün bozulması, bakteriyel translokasyona ve buna bağlı olarak sistemik inflamatuar yanıt sendromu (SIRS), sepsis ve çoklu organ yetmezliği gibi ağır komplikasyonlara neden olabilir. Resveratrol, doğal bir polifenol olup antioksidan, antiinflamatuar ve antimikrobiyal etkileri ile ön plana çıkmaktadır. Bu etkileri sayesinde resveratrol, inflamatuar süreçlerin düzenlenmesinde ve immün yanıtın modülasyonunda potansiyel bir tedavi ajanı olarak değerlendirilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, resveratrolün sepsis ve inflamasyonla ilişkili hayvan modellerinde olumlu etkiler gösterdiği bildirilmektedir. Ancak, oral yolla uygulanan resveratrolün deneysel peritonit modelinde bakteriyel translokasyon ve inflamatuar yanıt üzerindeki etkilerini değerlendiren yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; çekum perforasyonu ile oluşturulan deneysel peritonit modelinde, oral yolla uygulanan resveratrolün bakteriyel translokasyon ve sistemik inflamasyon üzerine etkilerini değerlendirmektir. Bu kapsamda, resveratrolün TNF-α ve IL-6 gibi proinflamatuar sitokin düzeyleri ile karaciğer, dalak, mezenterik lenf nodu ve kan kültürlerinde bakteriyel üreme üzerindeki etkileri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of orally administered resveratrol on bacterial translocation and inflammation in an experimental peritonitis model induced by cecal perforation. A total of 30 male Wistar-Albino rats, aged 12 months and weighing between 380–625 grams, were used. The rats were randomly divided into three groups: Sham (n=10), Control (n=10), and Treatment (n=10). All rats underwent laparotomy under anesthesia, and the cecum was isolated to expose the ileocecal valve. In the Sham group, no additional procedure was performed; the abdomen was closed 8 minutes after laparotomy. In the Control and Treatment groups, the cecum was ligated distal to the ileocecal valve, and cecal ligation and puncture (CLP) was performed by two punctures using an 18-gauge needle from the antimesenteric surface. The abdomen of the Control group was then closed without any treatment. In the Treatment group, 100 mg/kg of resveratrol suspended in CMC was administered orally by gavage following the CLP procedure. Eight hours after the surgical intervention, all rats underwent relaparotomy under anesthesia. Blood samples were collected from the inferior vena cava, and the rats were sacrificed by surgical exsanguination. Tissue samples were obtained from the liver, spleen, and mesenteric lymph nodes (MLN), and blood samples were taken for culture. Inflammatory markers (TNF-α and IL-6) were measured from serum using ELISA. Bacterial translocation was evaluated by culturing blood and tissue samples, and results were expressed as colony-forming units (CFU) per gram. This study suggests that oral resveratrol administration may reduce systemic inflammation and limit bacterial translocation in an experimental peritonitis model.