Posthumanist themes in contemporary British novel: Ian McEwan's Machines Like Me and Kazuo Ishiguro's Klara and the Sun
Çağdaş İngiliz romanında posthümanist temalar: Ian McEwan'ın Benim Gibi Makineler ve Kazuo Ishiguro'nun Klara ile Güneş romanları
- Tez No: 968396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, çağdaş İngiliz romanındaki posthümanist temaları incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda, çağdaş İngiliz romanının iki örneği olan Ian McEwan'ın Benim Gibi Makineler ve Kazuo Ishiguro'nun Klara ve Güneş adlı romanlarını analiz etmektedir. Her iki roman bilimkurgu olarak sınıflandırılabilmektedir ve her iki roman yapay zekâya sahip android hayat arkadaşları biçimindeki posthümanist varlıkları konu almaktadır. Her iki romanda da tasvir edilen çalkantılı dünyaları inceleyen bu tez, posthümanist androidlerin, özellikle birlikte yaşadıkları insanların aksine, duygusal, tutkulu ve son derece idealist bireyler olarak öne çıktığını savunmaktadır. Bu çalışma, bu posthümanist karakterlerin yalnızca insanlara özgü olduğu düşünülen özelliklere sahip olmalarından ötürü, artık insanlığı duygusal ve entelektüel derinliğe sahip olan yegane tür olarak düşünmenin mümkün olmadığını göstermeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, bu tez, posthümanist eleştirel teori merceğinden, insanlığın yapay zekaya ilişkin korku ve önyargılarının insanlığın kendi eksikliklerinin bir yansıması olduğunu ve posthüman yapay zeka karakterlerin ilgili romanlarda insan karakterlerin kopyası olarak tasvir edildiğini gözlemleyerek, insanlığın geleceğini tehdit edenin posthümanlar değil, insanlığın kendisi olduğunu savunur.
Özet (Çeviri)
This thesis traces posthumanist themes in contemporary British novel. In order to conduct its study, it analyses two contemporary British novels, namely Ian McEwan's Machines Like Me and Kazuo Ishiguro's Klara and the Sun. Both of these novels can be classified as science fiction, and they feature posthuman entities in the shape of android companions powered by artificial intelligence. Examining the tumultuous worlds depicted by both novels, this thesis argues that the posthuman androids shine through as being individuals that are emotional, passionate, and highly idealistic, especially in contrast to the humans they cohabit with. This study aims to show that because these posthuman characters are depicted as possessing traits that were thought to be exclusive to humans, it is now unfeasible to think of mankind as the superior species who solely possess the ability of having emotional and intellectual depth. Ultimately, through the lens of posthumanist critical theory, this thesis argues how humanity's fears and prejudices regarding AI are a projection of mankind's own shortcomings, and as it observes that the posthuman AI characters serve as doubles of human characters in their respective novels, it argues that it is not the posthuman that threatens humanity's future, but humanity itself.