Timurlu Hükümdarı Uluğ Bey (1394 - 1449)'in hayatı, eserleri, eğitim anlayışı ve bilim dünyasına katkıları
The life, works, educational approach and contributions to the world of science of the Timurid Ruler Uluğ Bey (1394-1449)
- Tez No: 968452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uluğ Bey, tarihte eşine az rastlanır bir şekilde hem bir hükümdar hem de bir bilim insanıdır. Astronomi ve matematiğe olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. Daha çocuk denecek yaşlarındayken ortaya çıkan gökyüzü merakı onun siyasetten çok bilime hizmet etmesini sağladı. Onun döneminde Semerkant bir bilim ve kültür sanat merkezi haline geldi. Buhara ve Semerkant'ta kurduğu medreselerde sayısız alim yetişti, kurduğu Semerkant Rasathanesi'nde Batlamyus'un cetvellerinden daha ayrıntılı yıldız cetvelleri hazırlandı. Uluğ Bey, Türk Rönesansı diye tabir edilen dönemin en önemli temsilcilerinden birisidir. Çalışmada Uluğ Bey ile ilgili birincil ve ikincil eserler taranarak birçok kitap, makale ve tez incelendi. Sonuç olarak Uluğ Bey, yalnızca Türk-İslam bilim dünyası için değil tüm dünya bilim tarihi için oldukça önem arz etmektedir. Elde edilen veriler gösteriyor ki Uluğ Bey, çağının çok ötesinde bir eğitim anlayışına sahiptir. Araştıran, sorgulayan ve eleştiren bakış açısıyla yaptığı ve yaptırdığı çalışmalar bilim dünyasında çığır açtı. Rasathane çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan eseri Zic-i Uluğ Bey, çok uzun yıllar hem Doğu hem de Batı bilim dünyasının başvuru eseri oldu.
Özet (Çeviri)
Ulugh Beg was both a ruler and a scientist, which is rare in history. His interest in astronomy and mathematics began at a young age. His interest in the sky, which emerged when he was still a child, allowed him to serve science rather than politics. During his time, Samarkand became a center of science and culture and art. Numerous scholars were trained in the madrasahs he founded in Buk- hara and Samarkand, and star tables that were more detailed than those of Ptolemy were prepared in the Samarkand Observatory he founded. Ulugh Beg is one of the most important representatives of the period called the Turkish Renaissance. In this study, primary and secondary works about Ulugh Beg were scanned and many books, articles and theses were examined. As a result, Ulugh Beg is of great importance not only for the Turkish-Islamic scientific world but also for the entire history of science. The data obtained show that Ulugh Beg had an educational approach that was far beyond his time. His research, questioning and critical perspective and the stu- dies he conducted and commissioned broke new ground in the scientific world. His work, Zic-i Ulugh Beg, which emerged as a result of his observatory studies, was a reference work for both the Eastern and Western scientific worlds for many years.