Anaokuluna giden çocuk sahibi ebeveynlerde toplumsal cinsiyet algı düzeyleri ile ebeveyn duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin çocuk yetiştirmeye yansımalarının incelenmesi
Examining the relationship between gender perception levels and parental emotion regulation skills in parents of children attending kindergarten and their reflection in child rearing
  1. Tez No: 968460
  2. Yazar: İMRAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, anaokuluna giden çocuklara sahip ebeveynlerin toplumsal cinsiyet rolleri algıları ile ebeveyn duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin çocuk yetiştirme tutumlarına yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Betimsel tarama modelinde yürütülen araştırmada nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Ankara ili Yenimahalle ilçesinin Batıkent semtinde ikamet eden 364 ebeveyn (anne ve baba) oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği”,“Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği”ve“Ebeveyn Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, ebeveynlerin genel olarak eşitlikçi toplumsal cinsiyet rolleri benimsediklerini, geleneksel ve ataerkil rollere ise daha mesafeli yaklaştıklarını göstermektedir. Çocuk yetiştirme tutumlarında demokratik yaklaşım öne çıkarken, otoriter ve aşırı hoşgörülü tutumların daha az tercih edildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca ebeveynlerin duygu düzenleme becerilerinin yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve çocuk sayısı gibi bazı demografik değişkenlere göre anlamlı farklar gözlemlenmiş; örneğin, erkek ebeveynlerin daha geleneksel tutumlar benimsediği, eğitim düzeyi yükseldikçe eşitlikçi tutumların arttığı saptanmıştır. Duygu düzenleme becerilerinde ise özellikle eğitim düzeyi ve ebeveynlik deneyimi (çocuk sayısı) belirleyici faktörler olarak öne çıkmıştır. Sonuç olarak, ebeveynlerin toplumsal cinsiyet algıları ve duygusal düzenleme kapasitelerinin çocuk yetiştirme pratikleri üzerinde önemli etkilerinin olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, ebeveynlere yönelik toplumsal cinsiyet eşitliği ve duygusal farkındalık temelli eğitim programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the gender role attitudes of parents with children attending kindergarten and their emotional regulation skills, as well as how this relationship is reflected in their parenting practices. Designed as a descriptive survey study, the research utilized quantitative data collection methods. The study group consists of 364 parents (mother and father) residing in the Batıkent district of Yenimahalle district of Ankara province. Data were collected using the“Gender Role Attitudes Scale,”the“Parenting Attitudes Scale,”and the“Parental Emotion Regulation Scale.”The findings indicate that participants generally adopt egalitarian attitudes regarding gender roles, while traditional and patriarchal attitudes are less commonly held. In terms of parenting approaches, the democratic attitude was most prominent, whereas authoritarian and overly permissive styles were less favored. Furthermore, participants displayed relatively high levels of emotional regulation skills. Significant differences were observed based on gender, age, education level, and number of children; for example, male parents exhibited more traditional attitudes, while higher education levels were associated with increased egalitarian perspectives. In terms of emotional regulation, both education level and parenting experience (number of children) emerged as important influencing factors. In conclusion, the study highlights that parents' perceptions of gender roles and their emotional regulation capacities significantly impact their child-rearing practices. Based on these results, it is recommended that educational programs focused on gender equality and emotional awareness be developed and widely implemented for parents.