Girişimci uyanıklığı ve bireysel girişimcilik yönelimi ilişkisi: Üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma
The relationship between entrepreneurial alertness and individual entrepreneurial orientation: A research on university students
- Tez No: 968459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE UFUK KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz küresel ekonomisinin dinamik yapısı, girişimcilik potansiyelinin bireysel seviyede anlaşılmasını önemli hale getirmiştir. Bu çalışma, girişimcilik literatüründe bilişsel bir unsur olarak değerlendirilen girişimci uyanıklığı ile davranışsal bir yapı olan bireysel girişimcilik yönelimi arasındaki ilişkiyi üniversite öğrencileri örnekleminde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik kısmında girişimcilik, girişimci uyanıklığı ve bireysel girişimcilik yönelimi kavramları detaylı bir şekilde ele alınmış, kavramların tarihsel gelişimi, alt boyutları ve ulusal literatürdeki yansımaları incelenmiştir. Girişimci uyanıklığı, piyasadaki bilgi asimetrilerini fark edebilme ve fırsatları ekonomik değere dönüştürebilme kapasitesi olarak ele alınırken; bireysel girişimcilik yönelimi, bireyin yenilikçilik, risk alma ve proaktiflik boyutlarıyla girişimci davranış gösterme eğilimi şeklinde tanımlanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde, Konya'daki bir üniversitede eğitim hayatını sürdüren 383 öğrenci ile yapılan anket çalışmasıyla bu iki kavram arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Çalışmada nicel yöntem kullanılmış; SPSS yardımıyla anket verileri değerlendirilmiş, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular, girişimci uyanıklığı düzeyi yüksek olan bireylerin bireysel girişimcilik yönelimi düzeylerinin de anlamlı biçimde yüksek olduğunu göstermiştir. Özellikle“risk alma”ve“proaktiflik”boyutlarında anlamlı ve pozitif ilişkiler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The dynamic structure of today's global economy has made it important to understand entrepreneurial potential at an individual level. This study aims to examine the relationship between entrepreneurial alertness, which is considered a cognitive element in the entrepreneurship literature, and individual entrepreneurial orientation, which is a behavioural construct, using a sample of university students. The theoretical part of the study examines the concepts of entrepreneurship, entrepreneurial alertness and individual entrepreneurial orientation in detail, exploring the historical development of the concepts, their sub-dimensions and their reflections in the national literature. Entrepreneurial alertness is defined as the capacity to recognise information asymmetries in the market and convert opportunities into economic value, while individual entrepreneurial orientation is defined as an individual's tendency to exhibit entrepreneurial behaviour in terms of innovation, risk-taking and proactivity. In the application section of the study, the relationship between these two concepts was analysed through a survey conducted with 383 students pursuing their education at a university in Konya. Quantitative methods were used in the study; survey data were evaluated using SPSS, and correlation and regression analyses were performed. The findings showed that individuals with a high level of entrepreneurial alertness also had a significantly high level of individual entrepreneurial orientation. In particular, significant and positive relationships were observed in the dimensions of 'risk-taking' and 'proactiveness'.