Mineral trioksit agregatın ve metilsülfonilmetanın RUNX2 ve OPG/RANKL yolakları ile pulpa ekspozuna bağlı pulpa hasarı üzerindeki terapötik etkileri
Therapeutic effects of mineral trioxide aggregate and methyl sulfonyl methane on RUNX2 and opg/RANKL pathways and pulp damage due to pulp exposure
- Tez No: 768459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Mineral Trioksit Agregat (MTA) ve Metil Sülfonil Metanın (MSM), ile pulpa ekspozuna bağlı pulpa hasarı üzerindeki terapötik etkilerini RUNX2 ve OPG/RANKL yolakları ile belirlemektir. Kapsam: Çalışma için 72 adet ağırlıkları 250-300 gram arasında değişen 4-6 aylık erkek Sprague Dawley cinsi ratlar kullanıldı. Ratlar, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıbbi Deneysel Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden temin edildi Gereç ve Yöntem: Ratlar, sağlıklı çalışma grubu, kontrol grubu, MTA grubu ve MSM grubu olarak 4 gruba ayrıldı. Sağlıklı çalışma grubuna hiçbir işlem yapılmadı. Kontrol grubundaki ratlarda sağ ve sol maksiller 1. azı dişlerinin pulpası ekspoze edildi ve cam iyonomer siman (CİS) ile kapatıldı. MTA ve MSM gruplarında ise ratların maksiller azı dişlerine pulpa ekspozu yapıldıktan sonra materyaller yerleştirildi ve CİS ile kapatıldı. Ratlar 2, 4 ve 8. hafta olmak üzere 3 farklı zamanda sakrifiye edildi ve histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemeye alındı. Semi-kantitatif analizler sonucu elde edilen veriler SPSS 20 (IBM, USA) istatistik programı kullanılarak Shapiro-Wilk test, Q-Q plot, Skewness- Kurtoisis değerleri ve Levene testleri yapılarak değerlendirildi. Parametrik olmayan veriler ortanca- 25% ve %75'lik çeyrekler açıklığı şeklinde hesaplanarak Kruskal Wallis ve bunu takiben Tamhane T2 test ile değerlendirildi. p değeri
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study; To determine the therapeutic effects of Mineral Trioxide Aggregate (MTA) and Methyl Sulfonyl Methane (MSM) on pulp damage due to pulp exposure by RUNX2 and OPG/RANKL pathways. Scope: For the study, 72 male Sprague Dawley rats weighing between 250-300 grams, 4-6 months old, were used. Rats were obtained from Recep Tayyip Erdogan University Medical Experimental Application and Research Center. Materials and Methods: The rats immobile with intraperitoneal anesthesia were divided into 4 groups as the healthy study group, control group, MTA group and MSM group. No procedure was applied to the healthy study group, and the pulp of the right and left maxillary first molars in the control group was exposed and sealed with glass ionomer cement (CIS). In MTA and MSM groups, after pulp exposure was performed on the maxillary molars of the rats, appropriate materials were placed and closed with CIS. Rats were sacrificed at 3 different times, at 2nd, 4th and 8th weeks, and were taken into histopathological and immunohistochemical examinations. Shapiro-Wilk test, Q-Q plot, Skewness- Kurtoisis values and Levene tests were applied to the data obtained as a result of semi-quantitative analyzes using SPSS 20 (IBM, USA) statistical program, and the conformity of the data to the normal distribution was evaluated. Non-parametric data will be calculated as median-25% and %75 interquartile range and evaluated with Kruskal Wallis followed by Tamhane T2 test. p value