Berberis crataegina DC. meyve ekstrelerinin antioksidan kapasitelerinin ve sitotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of antioxidant capacities and cytotoxic effects of Berberis crataegina DC. fruit extracts
  1. Tez No: 968491
  2. Yazar: OMAR BADRELDEEN MUSA HAMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ZEYNEP KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Berberis crataegina DC. Türkiye'de doğal olarak yetişen tıbbi bir bitkidir. Berberis cinsindeki bitkilerin antikanser ve antioksidan aktiviteler de dahil olmak üzere birçok farmakolojik aktiviteye sahip olduğu bildirilmiştir. Antioksidanlar, lipidler, proteinler ve DNA gibi hücresel bileşenlerde önemli hasara neden olabilen oksijen içeren oldukça reaktif moleküller olan reaktif oksijen türlerini (ROS) nötralize edebilen moleküllerdir. Bu çalışma, Berberis crataegina DC meyvelerinden elde edilen metanol, etanol, diklorometan, etilasetat ve n-butanol ekstrelerinin antioksidan kapasitesini ve sitotoksik etkilerini test etmeyi amaçlamaktadır. Antioksidan aktivite DPPH (1,1-difenil-2-pikrilhidrazil), ABTS (2,2′-azinobis(3-etilbenzthiazolin-6-sülfonik asit)) ve toplam fenolik içerik (TPC) testleri kullanılarak kontrol edilmiştir. Beş farklı Berberis crataegina DC. ekstresine maruz kaldıktan sonra A549 akciğer kanseri hücrelerinin canlılığı (3-(4,5-dimetiltiyazol-2-yl)-2,5-difenyltetrazolyum bromide) MTT deneyi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. DPPH ve ABTS deneyleri, metanol ekstresinin en düşük IC50 değerlerine sahip olduğunu ortaya koyarak üstün radikal süpürme yeteneğini göstermiştir. Ayrıca, Berberis crataegina DC.'nin TPC'si de incelenmiş ve yüksek fenolik içerik sergilemiştir. Genel olarak, sonuçlar metanol ekstrelerinin en yüksek antioksidan aktiviteyi sergilediğini, bunu etanolün izlediğini ve en düşük aktivitenin n-bütanol ekstresinda gözlendiğini göstermiştir. Sitotoksisite açısından, 500µg/ml metanol ve etil asetat ekstreleri, 72 saatlik inkübasyondan sonra A549 kanser hücrelerinin canlılığında en etkin azalmayı sağlayan ekstreler olmuştur. Bu ekstreleri etanol ekstresi izlemiştir. Çalışma, optimum antioksidan ve sitotoksik aktiviteler için çözücü seçiminin önemini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Berberis crataegina DC. is a medicinal plant that is native to Turkey. Plants in the Berberis genus have been documented to have many pharmacological activities including anticancer and antioxidant acitivities. Antioxidants are molecules capable of neutralizing reactive oxygen species (ROS), which are highly reactive molecules containing oxygen that can cause significant damage to cellular components such as lipids, proteins, and DNA. The study aims to test the antioxidant capacity and the cytotoxic effects of the methanol, ethanol, dichloromethane, ethylacetate and n-butanol extracts of Berberis crataegina DC fruits. The antioxidant activity was checked using DPPH (1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl), ABTS (2,2′-azinobis(3-ethylbenzthiazolin-6-sulfonic acid)), and total phenolic content (TPC) assays. The viabilty of A549 lung cancer cells after exposure to the five different Berberis crataegina DC. extracts was performed using the (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) MTT assay. The DPPH and ABTS assays revealed that the methanol extract had the lowest IC50 values, indicating its superior radical scavenging ability. Moreover, the TPC of the was also examined, and Berberis crataegina DC. exhibited high phenolic content. Overall, the results showed that methanol extracts exhibited the highest antioxidant activity, followed by ethanol, with the lowest activity observed in the n-butanol extract. Regarding cytotoxicity, the 500µg/ml methanol and ethyl acetate extracts produced significant decrease in the viability of the A549 cancer cells after a 72-hour incubation. Ethanol extract was found as the third potent extract in terms of cytotoxic activity. The study has shown the importance of solvent selection for optimal antioxidant and cytotoxic activities.