İlkokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerinin ve okuma alışkanlıklarının incelenmesi
Primary school students' critical thinking tendencies and reading
- Tez No: 968511
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimleri, okuma alışkanlıkları ve kişisel değişkenleri arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modelindedir. Katılımcılar, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Hakkâri/Merkez'de bulunan bir ilkokulda okumakta olan 3. ve 4.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, İlkokul Öğrencileri İçin Okuma Alışkanlığı Ölçeği (OA) ve Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği (EDÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %43'ü kızlardan oluşurken, %57'si erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerin yaşları 7 ile 11 arasında değişmektedir. %60 3. sınıf öğrencisi, %40 4. sınıf öğrencisi katılmıştır. Veriler, t-testi, tek yönlü varyans analiz ve pearson korelasyon kullanılarak analiz edilmiştir Analiz sonuçlarına göre, öğrencilerin EDÖ ve OA'dan aldıkları puanlar ve bu ölçeklerin alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler saptanmamıştır (p>0.05). EDÖ yanlılık alt boyutundan alınan puanlar cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermektedir (p0.05). Öğrencilerin EDÖ olgunluk ve meraklılık alt boyutlarına ilişkin puanları sınıf düzeyine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir (p0.05). Öğrencilerin OA sınıflarına göre bireysel tutum, okuma deneyimi ve okuma alışkanlığı toplam puanları anlamlı farklılıklar göstermektedir (p0.05). Öğrencilerin EDÖ puanları yalnızca yanlılık boyutunda baba eğitim seviyelerine göre anlamlı farklılık göstermektedir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the relationships between primary school students' critical thinking dispositions, reading habits, and personal variables. The research follows a correlational survey model. The participants consist of 3rd and 4th-grade students attending a primary school in Hakkâri city center during the 2024-2025 academic year. Data were collected using a personal information form developed by the researcher, the Reading Habits Scale for Primary School Students (RH) (Esen-Aygün, 2019), and the Critical Thinking Dispositions Scale (CTDS). Among the participating students, 43% were girls, while 57% were boys. The students' ages ranged from 7 to 11, with 60% in 3rd grade and 40% in 4th grade. The data were analyzed using t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation. According to the analysis results, no significant relationships were found between the students' scores on the CTDS and RH scales or their sub-dimensions (p>0.05). However, the scores on the biasness sub-dimension of the CTDS showed a significant difference based on gender (p0.05). However, the open-mindedness and curiosity sub-dimensions of the CTDS differed significantly by grade level (p0.05). The students' RH scores—including individual attitude, reading experience, and total reading habits—differed significantly by grade level (p0.05). The CTDS scores showed significant differences only in the biasness dimension based on paternal education level (p0.05).